Olej, płótno; 70 x 95 cm Na krosnach napis: Ausfahrt im Gegenlicht Na odwrocie nalepka: MEISTER DER MALEREI | PROF. ARNOLD GRABONE | BUCHHOF / STARNBERG / OBB. | Dieses Original-Gemälde ist von mir geschaffen. Nur mit diesem Signum garantiere ich für die Echtheit. | unterschrift: Arnold Graboné | Groüe: 70 + 95 cm | Motiv Ausfahrt im Gegenlicht | gefertigt 1968 | austgeliefert durch. G. W. N. | feststehender Preis 1900. - DM
Niemiecki malarz, pejzażysta. Studiował w Monachium u Heinricha von Zügel`a, w Berlinie u Maxa Liebermana, a także w Stuttgarcie, Wiedniu i Paryżu. Debiutował wystawiając w Wiedniu obraz Widok z Hardangerfjord, za który otrzymał złoty medal. Był profesorem i rektorem akademii w Zurychu. Podróżował po Europie, USA i Bliskim Wschodzie. Malował pejzaże marynistyczne, motywy górskie, widoki odwiedzanych w czasie podróży miejsc. W ciepłym świetle zachodzącego słońca przedstawił artysta nastrojowy widok na zatokę morską. Woda lekko zmarszczona wieczorną bryzą odbija w swojej tafli żagle łodzi rybackich. Po lewej stronie kompozycji widoczny jest wysoki brzeg, na którym jaśnieją jasne budynki miasteczka.
GRABONÉ Arnold (właść. JOHAN GEORG ARNOLD)
Arnold Grabone (wł. Johan Georg Arnold), urodzony w Monachium, w roku 1892, zmarł w Buchhof (nad jeziorem Starnbergskim) w 1981 roku. Niemiecki malarz, pejzażysta. Studiował w Monachium u Heinricha von Zügel’a, w Berlinie u Maxa Liebermana, a także w Stuttgarcie, Wiedniu i Paryżu. Debiutował wystawiając w Wiedniu obraz Widok z Hardangerfjord, za który otrzymał złoty medal. Był profesorem i rektorem akademii w Zurychu. Podróżował po Europie, USA i Bliskim Wschodzie. Malował pejzaże marynistyczne, motywy górskie, widoki odwiedzanych w czasie podróży miejsc.