ZAKONNIK (KAMEDUŁA ?) ODPOCZYWAJĄCY W OGRÓDKU (WIRYDARZU ?)
Pióro, pędzel, tusz, lawowanie, biele i światła gwaszem, papier naklejony na tekturę; 15,3 x 10,8 cm (w świetle starego, szarobłękitnego passe-partout z tłoczoną obwódką). Sygnowany w lewym dolnym narożniku pędzelkiem i tuszem: A. K.; ne odwrocie naklejka: [druk: ] MAGAZYN ARTYSTYCZNY i SALON OBRAZÓW / JULIANA BUROFA, Warszawa, Nowy-Świat 47. / No [stempel tusz.: ] 2277 [druk: ] Autor [atram.: ] A. Kiędzierski [sic] / [druk: ] Tytuł [atram.: ] Mnich [druk: ] Rodzaj dzieła [atram.: ] Akwa / [druk: ] Cena [atram: ] 075? = [druk: ] Własność [atram.: ] Salonu / [druk: ] data [atram.: ] Grudzień [druk: ] rok [atram. ] 21.
Malarz i rysownik, jeden z najlepszych pod względem warsztatowym akwarelistów polskich. Wyróżniony już w wieku lat dziesięciu pochwałą Akademii Petersburskiej (za rysunek głowy z gipsowego modelu), w roku 1877 trafił pod opiekuńcze skrzydła Józefa Brandta, którego przyjaźnią i pomocą (wakacje w Orońsku) mógł cieszyć się aż do osiągnięcia dojrzałości i samodzielności twórczej. Z rekomendacji tegoż trafił do warszawskiej Klasy Rysunkowej, gdzie do r. 1885 uczył się pod kierunkiem Wojciecha Gersona i znakomitego, a dziś zapoznanego rysownika Antoniego Kamieńskiego; z jego finansową pomocą kontynuował studia w Akademii Monachijskiej u N. Gysisa (od semestru zimowego1886/87 do 1889 r.). Po powrocie do Warszawy nauczał rysunku i szczególnie intensywnie zajmował się ilustratorstwem, głównie na potrzeby prasy; w 1894 r. wynajął mieszkanie i pracownię przy Senatorskiej 36, które służyły mu do końca życia i uległy zagładzie - wraz z dużą, jeśli nie przeważającą częścią oeuvre artysty, gromadzonego przez żonę, również malarkę, Stanisławę Fijałkowską-K. i córkę Hannę z myślą o monograficznej wystawie pośmiertnej (która nota bene przyszła do skutku dopiero w r. 1981!) - podczas Powstania Warszawskiego.
Rysunek o w oczywisty sposób ilustracyjnym przeznaczeniu, sygnowany, co nieczęste, monogramem, który pojawia się na realistycznych pracach Kędzierskiego przeznaczonych do transpozycji w technice drzeworytniczej.
KĘDZIERSKI Apoloniusz
Malarz, akwarelista, rysownik, ilustrator, dekorator, jeden z najpopularniejszych artystów warszawskich przed II wojną światową. Uzdolniony wychowanek Józefa Brandta z Orońska, adept warszawskiej Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona oraz uczeń Akademii monachijskiej, pozostał przez całe długie życie artystycznie wierny malarstwu pejzażowemu i rodzajowemu. Podlegało ono przemianom stylistycznym i warsztatowym - od realizmu przez pleneryzm po secesję. Tę niezwykle bogatą twórczość dopełniały martwe natury oraz stylizowane główki dziewczęce. Ważną domeną twórczości Kędzierskiego było ilustratorstwo w czasopismach i w książkach (m.in. luksusowa edycja Gebethnera i Wolfa Chłopów Reymonta w 1928 r.). Dzieła Kędzierskiego gromadzone przez żonę i córkę artysty, zwłaszcza w latach wojny kosztem wielu wyrzeczeń, spłonęły wraz z jego pracownią przy ul. Senatorskiej 36 w Warszawie w pierwszych dniach powstania - 4 sierpnia 1944 r.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl