akwarela, papier, 32 x 52 cm sygn. p.d.: A. Kędzierski 1925 na odwrocie fragment naklejki TPSP; naklejka autorska wypełniona atramentem: "Wózek Opoczyński" / akwarela / Kędzierski; drukowana naklejka zakładu artykułów kościelnych i handlu dziełami sztuki Józefa Przybyszewskiego z Gniezna
Malarz, uczeń J. Brandta i warszawskiej Klasy Rysunkowej w pracowni Gersona i Kamińskiego. Za namową Brandta kontynuował studia w Monachium, skąd wrócił do Warszawy i tu mieszkał do końca życia. Odbył kilka podróży artystycznych do Włoch, Belgii, Francji, zwiedził Wiedeń i Budapeszt. W jego twórczości widać bardzo silny związek ze stronami rodzinnymi. Ziemia radomska i okolice są tematem większości jego motywów pejzażowych, scen targowych, widoków małych miasteczek. Zamiłowanie do studiów plenerowych przyczyniło się do zainteresowania impresjonizmem, zagadnieniami światła i koloru. Z czasem artysta skłania się ku dekoracyjnej stylizacji, linie i plamy na jego obrazach nabierają secesyjnej miękkości. Znajduje to wyraz m.in. w projektach wnętrz kawiarnianych. Artysta biegle posługiwał się techniką olejna i akwarelową, jednak częściej malował akwarelą. Wykonywał również polichromie, m.in. w katedrze we Włocławku, namalował fragment plafonu w Warszawskiej Filharmonii. Znaczna część jego dorobku artystycznego wraz z pracownią i mieszkaniem spłonęło w sierpniu 1944.
KĘDZIERSKI Apoloniusz
Malarz, akwarelista, rysownik, ilustrator, dekorator, jeden z najpopularniejszych artystów warszawskich przed II wojną światową. Uzdolniony wychowanek Józefa Brandta z Orońska, adept warszawskiej Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona oraz uczeń Akademii monachijskiej, pozostał przez całe długie życie artystycznie wierny malarstwu pejzażowemu i rodzajowemu. Podlegało ono przemianom stylistycznym i warsztatowym - od realizmu przez pleneryzm po secesję. Tę niezwykle bogatą twórczość dopełniały martwe natury oraz stylizowane główki dziewczęce. Ważną domeną twórczości Kędzierskiego było ilustratorstwo w czasopismach i w książkach (m.in. luksusowa edycja Gebethnera i Wolfa Chłopów Reymonta w 1928 r.). Dzieła Kędzierskiego gromadzone przez żonę i córkę artysty, zwłaszcza w latach wojny kosztem wielu wyrzeczeń, spłonęły wraz z jego pracownią przy ul. Senatorskiej 36 w Warszawie w pierwszych dniach powstania - 4 sierpnia 1944 r.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl