akwarela, 28 x 47 cm w świetle passe-partout, sygnowana i datowana p.d. "A. Kędzierski /Studzianna 1880" na odwrocie dwie kartki wystawowe TPSP w Krakowie z 1916 r. i Zachęty w Warszawie (1916) oraz napisy ołówkiem, m.in. z tytułem dzieła.
Jest to prawdopodobnie najwcześniejsza na rynku antykwarycznym praca artysty.
Studzianna - wieś w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, w gminie Poświętne. We wsi sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej wraz z barokową bazyliką mniejszą (widoczną na prezentowanej akwareli). W bazylice znajduje się objęty kultem religijnym Cudowny Obraz Najświętszej Rodziny. Wychowany w Radomiu, warsztatowe tajniki malarstwa poznał dzięki Józefowi Brandtowi, z którym od 1877 spędzał wakacje w jego majątku ziemskim Orońsko. Za radą Brandta, do 1885 pobierał nauki w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego. Wspierany finansowo przez Brandta, od 1886 kontynuował studia w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1889 osiadł na stałe w Warszawie; w 1894 zajął pracownię przy ul. Senatorskiej 36, z której korzystał do końca życia. Uczestniczył w życiu artystycznym w kraju: został przyjęt y do grona członków Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", elitarnego ugrupowania skupiającego najwybitniejszych polskich twórców. Przyłączył się też do grupy Odłam, kontestującej w latach 1910-1911 artystyczny profil "Sztuki". Debiut artystyczny Kędzierskiego nastąpił w 1882 w warszawskiej Zachęcie; w 1886 artysta po raz pierwszy prezentował swe prace w krakowskim TPSP.
KĘDZIERSKI Apoloniusz
Malarz, akwarelista, rysownik, ilustrator, dekorator, jeden z najpopularniejszych artystów warszawskich przed II wojną światową. Uzdolniony wychowanek Józefa Brandta z Orońska, adept warszawskiej Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona oraz uczeń Akademii monachijskiej, pozostał przez całe długie życie artystycznie wierny malarstwu pejzażowemu i rodzajowemu. Podlegało ono przemianom stylistycznym i warsztatowym - od realizmu przez pleneryzm po secesję. Tę niezwykle bogatą twórczość dopełniały martwe natury oraz stylizowane główki dziewczęce. Ważną domeną twórczości Kędzierskiego było ilustratorstwo w czasopismach i w książkach (m.in. luksusowa edycja Gebethnera i Wolfa Chłopów Reymonta w 1928 r.). Dzieła Kędzierskiego gromadzone przez żonę i córkę artysty, zwłaszcza w latach wojny kosztem wielu wyrzeczeń, spłonęły wraz z jego pracownią przy ul. Senatorskiej 36 w Warszawie w pierwszych dniach powstania - 4 sierpnia 1944 r.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl