Akwarela, papier naklejony na tekturę, 48,5 x 64 cm Sygnowany granatową akwarelą p.d.: A. Kędzierski 1910
Apoloniusz Kędzierski kształcił się pod okiem J. Brandta jeszcze przed podjęciem studiów artystycznych w Klasie Rysunkowej u W. Gersona. Od 1877 r., jako uczeń słynnego "monachijczyka", spędzał wszystkie wakacje w posiadłości mistrza - w Orońsku. Dzięki jego pomocy finansowej, po ukończeniu warszawskiej uczelni, młody artysta udał się do Monachium. Po powrocie do kraju osiadł na stałe w Warszawie, gdzie prowadził ożywioną działalność artystyczną. Wielokrotnie prezentował swoje prace, głównie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, ale także na wielu wystawach krajowych i światowych np.: na Wystawie Powszechnej w 1900 r. w Paryżu. Był także laureatem wielu nagród i wyróżnień. Należał do wielu ugrupowań artystycznych m.in.: T. A. P. Sztuka, grupy Odłam, Pro Arte, Klubu Akwarelistów Polskich, Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Rady Instytutu Propagandy Sztuki. W 1944 r. wiele prac artysty przepadło w powstaniu warszawskim.
KĘDZIERSKI Apoloniusz
Malarz, akwarelista, rysownik, ilustrator, dekorator, jeden z najpopularniejszych artystów warszawskich przed II wojną światową. Uzdolniony wychowanek Józefa Brandta z Orońska, adept warszawskiej Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona oraz uczeń Akademii monachijskiej, pozostał przez całe długie życie artystycznie wierny malarstwu pejzażowemu i rodzajowemu. Podlegało ono przemianom stylistycznym i warsztatowym - od realizmu przez pleneryzm po secesję. Tę niezwykle bogatą twórczość dopełniały martwe natury oraz stylizowane główki dziewczęce. Ważną domeną twórczości Kędzierskiego było ilustratorstwo w czasopismach i w książkach (m.in. luksusowa edycja Gebethnera i Wolfa Chłopów Reymonta w 1928 r.). Dzieła Kędzierskiego gromadzone przez żonę i córkę artysty, zwłaszcza w latach wojny kosztem wielu wyrzeczeń, spłonęły wraz z jego pracownią przy ul. Senatorskiej 36 w Warszawie w pierwszych dniach powstania - 4 sierpnia 1944 r.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl