Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KĘDZIERSKI Apoloniusz | Przesiewanie (Przesiewaczka), 1925 r.

Apoloniusz KĘDZIERSKI (1861-1939)

Przesiewanie (Przesiewaczka), 1925 r.

olej, płótno, 92 × 64 cm
sygn. i dat. p. d.: A. Kędzierski 1925

Wystawiany:
Apoloniusz Kędzierski 1861-1939 (wystawa monograficzna), Muzeum Okręgowe w Radomiu, marzec - maj 1981 r.
j.w., Muzeum Narodowe w Warszawie, czerwiec - lipiec 1981 r.,
j.w., Galeria Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stara Kordegarda w Łazienkach Królewskich
Opisywany i reprodukowany:
Apoloniusz Kędzierski 1861-1939 [kat. wystawy monograficznej] red. Stanisław Duszak, Maryla Kowalska, Lublin 1981 r., poz. I /A, 21, reprod. nr 23
Pochodzenie:
Kolekcja Janiny Kmitowej (lata 50-te XX w.)
Kolekcja prywatna, Polska

""Przesiewanie" jest jednym z najsłynniejszych obrazów Kędzierskiego. Wcześniejsza wersja z 1893 roku (zaginiony podczas wojny) została nagrodzona srebrnym medalem na Wystawie Krajowej we Lwowie w 1894 r. i brązowym na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1900 r. Jak pisał M. Górski w broszurze towarzyszącej wystawie w 1894 r.: "P. Kędzierski artysta z Monachium, przesiedlony do Warszawy, idzie jeszcze dalej w impresjonistycznym kierunku. Światło słoneczne, przekradające się przez szczeliny jakiegoś nieprzejrzystego ciała, np. szparą zamkniętej okiennicy, rozbija się na wielorakie, różnobarwne, tęczowe promienie (...) dostrzegamy mniej barw w szczelinie, zauważamy przede wszystkim pomrok mieszkania do któregośmy dopiero co wstąpili. P.Kędzierski chciał utrwalić na płótnie nasze doraźne wrażenie, nie wahał się olśnić nas barwami. Toteż na pierwszy rzut oka, rozumiemy go, przez krótką chwilę przenosimy się do jego stodoły. Obraz jest bowiem wybornie, mądrze, pilnie obserwowany. Te gry światła, blaski tęczowe, plamy czerwone i zieleniejące - istnieją w naturze" (ibidem, s. 10). Ten obraz był uznawany za najbliższy w rozwiązaniu formalnym zasad impresjonizmu Kędzierskiego. Prezentowane "Przesiewanie" z 1925 r. jest kontynuacją owego zamysłu artystycznego poprzez uproszczenie szczegółów jak rysy twarzy czy trzymane sito na rzecz pogłębienia studium oddziaływania światła na barwę. Owe światło po wielu latach doskonale pamiętała córka - Hanna Kędzierska-Przeździecka porównując je do światła w pracowni: "Promienie słońca padały na podłogę i mroczne wnętrze nasycały gorącymi refleksami. Czuło się jakieś pokrewieństwo z ciepłym, złotawym mrokiem stodoły w "Przesiewaniu" (ibidem, s. 19). Prezentowane "Przesiewanie" z 1925 roku jest unikatowym obrazem na rynku aukcyjnym.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KĘDZIERSKI Apoloniusz
Malarz, akwarelista, rysownik, ilustrator, dekorator, jeden z najpopularniejszych artystów warszawskich przed II wojną światową. Uzdolniony wychowanek Józefa Brandta z Orońska, adept warszawskiej Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona oraz uczeń Akademii monachijskiej, pozostał przez całe długie życie artystycznie wierny malarstwu pejzażowemu i rodzajowemu. Podlegało ono przemianom stylistycznym i warsztatowym - od realizmu przez pleneryzm po secesję. Tę niezwykle bogatą twórczość dopełniały martwe natury oraz stylizowane główki dziewczęce. Ważną domeną twórczości Kędzierskiego było ilustratorstwo w czasopismach i w książkach (m.in. luksusowa edycja Gebethnera i Wolfa Chłopów Reymonta w 1928 r.). Dzieła Kędzierskiego gromadzone przez żonę i córkę artysty, zwłaszcza w latach wojny kosztem wielu wyrzeczeń, spłonęły wraz z jego pracownią przy ul. Senatorskiej 36 w Warszawie w pierwszych dniach powstania - 4 sierpnia 1944 r.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza do kwoty wylicytowanej  opłatę aukcyjną oraz opłaty dodatkowe wynikające z oznaczeń katalogowych obiektu. Opłata aukcyjna stanowi część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do kwoty 100 000 złotych (włącznie) w wysokości 18%, powyżej kwoty 100 000 złotych w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl