ASIS Antonio | Bez tytułu, 1972 r.

Antonio ASIS (ur. 1932, Argentyna)

Bez tytułu, 1972 r.

olej/deska, 41 x 52 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Asis | 1972'

Historycy sztuki zwrócili uwagę na ciekawe zjawisko, jakim był renesans myśli dadaistycznej i konstruktywistycznej w twórczości artystów europejskich wywodzących się ze wschodniej części kontynentu oraz tych pochodzących z krajów Ameryki Łacińskiej, działających aktywnie od końca lat 50. po początki lat 70. Antonio Asis jest argentyńskim malarzem, należącym do grona artystów, którzy w okresie powojennym ulegli wspólnej ekscytacji możliwościami, jakie niesie sztuka kinetyczna, oraz igraniem z percepcją widza za pomocą gry pozorów i złudzeń.
Prezentowana praca pochodzi ze szczytowego okresu jego twórczości, bowiem już w latach 60. Asis wystawiał regularnie w całej Europie, a w 1970 miała miejsce jego pierwsza indywidualna wystawa w Galerie Krebs w Bernie w Szwajcarii. Jego twórczość odzwierciedla fascynację ruchem i nowymi formami relacji z publicznością.
Artysta w latach 1946-50 uczęszczał do Escuela National de Belles Artes w Buenos Aires w Argentynie. W 1956 przybył do Paryża i natychmiast zaprzyjaźnił się z grupą artystów zrzeszonych wokół galerii Denise René, takimi jak Jesús Rafael Soto, Pol Bury i Yaacov Agam. Słynna paryska kustoszka uważała, że rolą artystów jest wyznaczanie sobie wciąż nowych ścieżek rozwoju. Gwarancją istnienia sztuki jest jej ewolucja, dlatego jako jedna z pierwszych zainteresowała się takimi nowymi zjawiskami, jak abstrakcja geometryczna oraz sztuka kinetyczna. To właśnie w prowadzonej przez nią galerii w 1955 miała miejsce kluczowa wystawa, o znamiennym tytule „Le Mouvement”, która na dobre skonsolidowała artystów tworzących w nurcie opartu i sztuki kinetycznej, takich jak Alexander Calder, Marcel Duchamp, i młodszych: Jean Tinguely, Victor Vasarely, a także wspomniani artyści z Ameryki Południowej.
Już od końca lat 50. formować zaczął się indywidualny styl artysty, któremu pozostaje wierny po dziś dzień, jednak nieco rozbudowując i komplikując swoją pierwotną koncepcję i skłaniając się ku wykonywaniu obiektów przestrzennych. Artystę charakteryzuje scjentystyczne podejście. W 1971 był współzałożycielem grupy Position, kolektywu artystów argentyńskich w Paryżu, którzy poświęcili się kinetycznym eksperymentom, a także dzielili fascynację nauką, nowymi technologiami i cybernetyką. Zasadnicze zagadnienie, które Asis rozwija w swojej twórczości, stanowi „interferencja”. Termin ten, związany z fizyką, oznacza zjawisko powstawania nowego przestrzennego rozkładu amplitudy fali w wyniku nakładania się dwóch lub więcej fal. W optyce dotyczy to sytuacji, gdy światło odbija się od ośrodka o większym współczynniku załamania (w którym światło ma mniejszą prędkość). Do najbardziej znanych malarskich realizacji Asisa należą podobne do prezentowanej kompozycje, złożone z przenikających się kół przypominających układy kalejdoskopowe.

W latach 1946-50 studiował w Escuela National de Belles Artes w Bueno Aries. W 1956 roku wyjechał do Paryża, gdzie współpracował z galerią Denis Rene oraz artystami takimi jak: Jesus Rafael Soto, Paul Bury i Yaacov Agam. Jego prace były wystawiane na Paryskiem Biennale w 1967 i na Casa de Cultura de Grenoble w 1968. W 1971 Antonio Asis był współzałożyciel grupy Position wraz z Carlosem Agüero, Armando Durante, Hugo Demarco i Horaciem García Rossi.

PODATKI I OPŁATY:

ASIS Antonio
W latach 1946-1950 studiował w Escuela National de Belles Artes w Bueno Aries. W 1956 roku wyjechał do Paryża, gdzie współpracował z galerią Denis Rene oraz artystami takimi jak: Jesus Rafael Soto, Paul Bury i Yaacov Agam. Jego prace były wystawiane na Paryskiem Biennale w 1967 r. i na Casa de Cultura de Grenoble w 1968 r. W 1971 Antonio Asis był współzałożyciel grupy Position wraz z Carlosem Agüero, Armando Durante, Hugo Demarco i Horaciem García Rossi.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.