- Kościuszko, 1829. Staloryt kolorowany akwarelą i gwaszem, 21 x 15 cm [na arkuszu 26 x 18 cm]. Napis na płycie: "Dessiné sous les conseilles de M Zeltner ami de Kosciuszko et grave sur acier par Antoine Oleszczynski polonaise member de l`Academie de Florence et de la Societé Philotechnique de Paris 1829". Nie notowany w Katalogu portretów? BN. Pierwowzór późniejszych sztychów z 1831 i 1835 r. [por. w Katalogu nr 2535 i 2531].
OLESZCZYŃSKI Antoni
urodził się w 1794 roku w Krasnystawie, zmarł w 1879 roku w Paryżu. Jego braćmi byli Seweryn - litograf i Władysław - medalier. Dzięki N.N. Nowosilcowowi został przyjęty do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu na koszt rządu. Studiował w pracowni N.I. Utkina. W 1824 roku uzyskał mały złoty medal za pracę dyplomową- rytowany według rysunku D.G. Lewickiego, Portret A.F. Kokorinowa - pierwszego dyrektora Akademii. W 1825 roku, po ukończeniu studiów, otrzymał stypendium Komisji Rządowej Oświecenia Publicznego Królestwa Polskiego na dalsze studia w Paryżu. Odbywał je w pracowni J.B. Régnaulta i J.T. Richomme`a u którego uczył się rytownictwa. W 1828 roku otrzymał tytuł profesora I klasy florenckiej Akademii Sztuk Pięknych. Za swój staloryt - Portret Naczelnika, przedstawiony paryskiemu Société Philotechnique, otrzymał kolejny medal i członkostwo towarzystwa. Mimo odmowy powrotu do kraju Akademia petersburska mianowała go profesorem, ofiarując coroczną gażę - propozycję odrzucił. Był patriotą i czynnym działaczem Wielkiej Emigracji, a także zamiłowanym badaczem sztuk i dziejów Polski. Wykonywał ryciny dokumentujące wielkie momenty historii narodu polskiego. Jest autorem albumu"Rozmaitości Polskie". Następnie wydał "Wspomnienia o Polakach co słynęli w obcych i odległych krajach". Jego rycinami zdobią również książki innych autorów (m.in. Adama Mickiewicza i Klementyny Hoffmanowej). Na zamówienie Stanów Zjednoczonych projektował i sztychował banknoty.W 1858 roku za twórczość graficzną Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu nadała mu tytuł akademika. Cenne są jego pamiętniki. Autor ponad 500 rycin w technice stalorytu.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl