Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KAMIEŃSKI Antoni | PORTRET KOBIETY, 1919

Antoni KAMIEŃSKI (1860 - 1933)

PORTRET KOBIETY, 1919

Węgiel, pastel, papier; 61,5 x 46,5 w świetle
Sygnowany l. d.: A. Kamieński

Ojciec Antoniego Kamieńskiego był ziemianinem, który z synem wiązał nadzieje na poprawę sytuacji - ale Antoni, urodzony 21 lipca 1860, nie spełnił oczekiwań. Zamiast pracy na roli, w wieku dwudziestu lat wybrał Petersburg z Akademią Sztuk Pięknych. Tam studiował malarstwo pod kierunkiem G. Wilewalda. W 1890 wyjechał do Warszawy, gdzie podjął pracę rysownika w "Tygodniku Ilustrowanym". Po roku wyjechał na studia do Paryża. Tam, w Akademii Juliana, przez dwa lata studiował rzeźbę pod kierunkiem Merciego, jednocześnie próbując sił w akwaforcie. Najbardziej pasjonował go rysunek. Jego pracami zainteresowała się paryska "L`Illustration", kilka z nich reprodukując na swoich łamach. W 1892 rozpoczął stałą współpracę z tym czasopismem. Antoni Kamieński umieszczał swe rysunki także w "Monde Illustré" i angielskim "The Graphic". Prace swe wystawiał w warszawskiej "Zachęcie", w Krakowie, w Paryżu, gdzie dość często bywał, w 1912 wyjeżdżając na dłużej. Ilustrował także ówczesne dzieła literackie: "Nowele" Henryka Sienkiewicza (Warszawa 1897), "Dwie modlitwy" Adama Szymańskiego (1897), "Było to pod Jeną" Wacława Przyborowskiego (1908), "Przygoda Jasia" Elizy Orzeszkowej (1896). Utwory Elizy Orzeszkowej, Marii Kopnopnickiej, Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, publikowane w odcinkach w prasie warszawskiej, także były ozdabiane ilustracjami Antoniego Kamieńskiego.
Reprezentacyjnie ujęta została kobieta siedząca na krześle przy stoliku, jednakże nie w typowym ujęciu, a z perspektywy profilu. Portretowana zwraca się w swoją prawą stronę jednocześnie lekko odchylając ją w tył. Dłonie złożone spoczywają na sukni. Na stoliku ustawiony został wazon z kwiatami, zdjęcie i kilka książek stanowiąc oddzielnie martwą naturę. Kobieta drobna, delikatna z ustami o wąskim wykroju patrzy dużymi oczyma na widza. Twarz jej pełna jest spokoju i opanowania, próbując skryć może przed widzem myśli, które zdradzić mogą żywe lśniące oczy.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KAMIEŃSKI Antoni

Urodził się w 1860 roku w Wilnie, zmarł w 1933 roku w Warszawie. W 1881 roku rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w klasie B.P. Willewaldego. W 1891 roku udał się do Paryża gdzie przez dwa lata studiował w Akadémie Julian w klasie A. Mercié oraz uczył sdię malarstwa pod kierunkiem W. Bouguereau, B. Constanta , J.-P. Laurensa i G. Ferriera. Dla czasopism wykonywał na zamówienie rysunki o tematyce rosyjskiej (m.in. "Illustration", "Monde Illustré", "The Grafic". Od 1894 roku współpracował z "Tygodnikiem Ilustrowanym", w którym reprodukował większość swoich prac. W latach 1894-1905 do aslbumu polskich znakomitości wykonywał liczne podobizny. Zajmował siłównie rysunkiem. Wykonywa też kompozycje większego formatu. (m.in. "Artyści (Na wyżynach) 1893;"Niedokończone dzieło" 1894, "Trozpacz" 1900. Był również grafikiem posługującym się akwafortą. , suchą igłą i litografią. Tworzył kompozycje na kanwie utworów literackich, zajmował się także krytyką artystyczną.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl