olej, płótno naklejone na sklejkę; 42 x 56 cm; sygn. l. d.: F. Hayder na odwrocie napis tuszem: F. Hayder./ "Zagroda" - 1939 oraz nalepka z odręcznym napisem tuszem: Fryderyk Hayder/ "Mazowiecka zagroda" 1939/ ol. / pł. / skl. 42 x 56 cm/ wł. D. Dąbrowski
Fryderyk Antoni Hayder urodził się w 1905 roku w Przemyślu, gdzie spędził pierwsze cztery lata dzieciństwa. Następnie jego rodzina przeprowadziła się do Krakowa, gdzie rozpoczął edukację. Studiował malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Mehoffera oraz rzeźbę w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Był także uczniem Jana Wojnarskiego w jego pracowni grafiki. W 1931 roku otrzymał najwyższe wyróżnienie w postaci specjalnej pracowni malarskiej w Akademii oraz stypendium z Funduszu Kultury Narodowej w Warszawie. Studia ukończył w 1932 roku. W maju 1935 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie w Komisji Normalizacji Druków i Wydawnictw Państwowych przy Prezesie Rady Ministrów objął stanowisko rzeczoznawcy, za co trzy lata później w 1938 roku, otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. W Warszawie przy swoim mieszkaniu miał także pracownię. Większość jego prac uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego. W 1945 roku uczestniczył w Zakopanem w pierwszej wystawie plastyki polskiej, w tym samym roku przeprowadził się na Ziemie Odzyskane do Gliwic, a część ocalałych prac powstałych w latach 1926-44 przekazał do Muzeum w Gliwicach, w którym został kustoszem działu sztuki. W 1986 roku wyprowadził się z Gliwic do podwarszawskich Ząbek. Zmarł w 1990 roku w szpitalu w Wołominie.
Malarz, rysownik, muzealnik. Kształcił się w krakowskiej ASP pod kierunkiem Mehoffera, Dunikowskiego i Wojnarskiego. Do 1935 mieszkał w Krakowie, skąd przeniósł się do Warszawy. W czasie powstania warszawskiego spłonęło mieszkanie artysty wraz z pracownią. Po wojnie związał się z Gliwicami. Przedwojenna twórczość artysty nawiązuje do osiągnięć polskiego koloryzmu, lata powojenne to inspiracje Cezannem i postkubizmem Picassa i Braque`a.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl