ORSZAK POGRZEBOWY WKRACZAJĄCY DO RZYMSKICH KATAKUMB, około 1880
tusz lawowany podmalowany akwarelą, 47,5 x 70 cm, sygnowany p. d. monogramem wiązanym "ABi", na odwrocie, obcą ręką napis tuszem "Anna Bilińska (1857-1893) Od Rodziny przez Salon St. Kulikowskiego"
Z ekspertyzy prof. Anny Sieradzkiej: " ...Obraz pochodzi prawdopodobnie z wczesnego okresu twórczości artystki - około 1880 - gdy, zarówno jako uczennica Gersona(w latach 60 i 70 XIX w. autora wielu kompozycji historyczno- obyczajowych), jak i z własnego przekonania co do najwyższej wartości malarstwa akademickiego o tematyce historycznej, pokusiła się o projekt kompozycji z czasów życia pierwszych chrześcijan w starożytnym Rzymie. Niewątpliwym pendant do omawianego obrazu Bilińskiej jest jej autorstwa kompozycja W katakumbach (olej na płótnie, 32 x 55 cm, nie sygnowana i nie datowana, ofiarowana w 1919 do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i tamże do dziś przechowywana".
BILIŃSKA-BOHDANOWICZ Anna
Była artystką cieszącą się międzynarodową sławą i uznaniem. Pierwszych lekcji rysunku udzielał jej Michał Elwiro Andriolli. Następnie uczyła się u Wojciecha Gersona w Warszawie. W 1882 podróżowała za granicę zatrzymując się w Monachium, Saltzburgu i Wiedniu, odwiedziła Wenecją i północne Włochy. W tym samym roku wy-jechała do Paryża i rozpoczęła studia w Académie Julian pod kierunkiem samego Rodolphe’a Juliana, Tony’ego Robert-Fleury i Oliviera Mersona. W 1883 wyjechała na Ukrainę. Wróciwszy do Paryża utrzymywała się z lekcji rysunków, z rzadka sprzedając swoje prace. Kierowała wówczas jedną z pracowni w Académie Julian. W 1885 była w Normandii, w 1886 w Warszawie, by w końcu wrócić do Paryża. Następne lata przyniosły jej prawdziwy sukces między-narodowy - uznanie, znakomite recenzje i srebrny medal przyniósł jej Autoportret wystawiony na Salonie w roku 1887. W roku 1890 otrzymała złoty medal na wystawie w The Royal Academy w Londynie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl