Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WRÓBLEWSKI Andrzej | Pejzaż z wysokim niebem, 1953 r.

Andrzej WRÓBLEWSKI (1927-1957)

Pejzaż z wysokim niebem, 1953 r.

olej/płótno, 80 x 101 cm
sygnowany p.d.: `AW` [monogram wiązany]
na odwrociu napisy autorskie: `ANDRZEJ WRÓBLEWSKI | PEJZAŻ Z WYSOKIM NIEBEM | olej 1953 | 80 x 101 kat. 56`
oraz nalepka wystawowa Muzeum Narodowego w Poznaniu: Andrzej Wróblewski - Wystawa w X rocznicę śmierci kwiecień-maj 1967

POCHODZENIE:
- Marta Wróblewska, Warszawa (w 1998)
- kolekcja prywatna
- Dom Aukcyjny Rempex, Warszawa, 7.06.2006
- kolekcja prywatna
- kolekcja prywatna

WYSTAWIANY:
- Kraków, Pałac Sztuki, 1958
- Warszawa, Galeria Zachęta, 1958
- Łódź OPS, 1958
- Sopot BWA (Spis prac wyst. 1958 s. 13, nr 23), 1958
- Poznań, Muzeum Narodowe (Kat. 1967, s. 38, nr 56), 1967
- Warszawa, Muzeum Narodowe (Kat. 1968, s. 38, nr 56), 1968
- Warszawa, Galeria Zachęta, 1995
- Kraków Muzeum Narodowe (Wróblewski. Retrospektywa), 1996

LITERATURA:
- Andrzej Wróblewski. Retrospektywa, katalog wystawy, red. Z. Gołubiew, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta (Warszawa 1995, kurator: H. Wróblewska), Muzeum Narodowe w Krakowie 1996, kurator: Z. Gołubiew), Warszawa 1998, poz. kat. 159, s. 122, ilustracja barwna
- M. Gutowski, Dwie wystawy, "Dziennik Polski" 1958, nr 22, s. 8
- A. Zaniewski, Malarz ludzkiego sumienia, "Pomorze" 1958, nr 18, s. 6
- W. Bukat, Andrzej Wróblewski. Artysta, który niepokoi, "Ekspres wieczorny" 1995 (7 XI), s. 5
- Spis obrazów Andrzeja Wróblewskiego wykonany przez Krystynę Wróblewską 25 marca 1968, znajdujących się w mieszkaniu artysty - na pawlaczu - (przy ul. Ks. Józefa 55a), będących własnością jego żony, Teresy Wróblewskiej, nr 27

Wróblewski w swojej drodze twórczej kilkakrotnie odchodził i powracał do realizmu, różnie zresztą rozumianego. Intersujące były próby wpisania się artysty w konwencję socrealistyczną. Co ciekawe, nawet wówczas, artysta nigdy nie rezygnował z bezpośredniości ujęcia, głębokiego przeżycia dosłowności świata, tak charakterystycznych dla jego twórczości. Tak sam mówił o etapach swego odchodzenia i powracania do realizmu, w których kluczowe znaczenie dla artysty miał kontakt z odbiorcą z jednej strony oraz pogłębiona praca nad własnym warsztatem z drugiej: "Swój rozwój artystyczny mógłbym scharakteryzować następująco: Na I i II roku ASP pracowałem w ramach dyscypliny postimpresjonistycznej. Później zetknąłem się z grupą abstrakcjonistów i brałem udział w Wystawie Sztuki Nowoczesnej, traktując ten kierunek dążeń artystycznych jako najbardziej marksistowski. Po wystawie zorientowałem się w sprzeczności swojej teorii z praktyką - reagowania ludzi na wystawie i zacząłem pracować nad realistycznym, tematycznym obrazem. Około pół roku malowałem prace wyraźnie surrealistyczne, które jednak przez swoją siłą oddziaływania pozostały dla mnie najżywotniejszym momentem mojej twórczości. Widząc olbrzymie braki w moich umiejętnościach malarskich, skoncentrowałem się na realistycznym studium i poprawnej, psychologicznie pogłębionej kompozycji. Ten okres poprzez IV i V rok ASP, trwa do dziś i wskutek braku czasu na stałe malowanie, nie wiem jak prędko będę mógł nawiązać do bardziej twórczych, skrótowych rozwiązań tematycznego obrazu. Co do pracy dydaktycznej: jest ona ściśle zależna od tego czy w danym okresie pracuję twórczo czy nie. Własna praca wzbogaca korektę i daje malarzowi wiarę w sens twórczości artystycznej wiarę, którą trzeba nieraz przekazać wahającym się studentom." Prezentowana praca może być przykładem, jak nawet w okresie socrealistycznym, studium natury stawało się przyczynkiem do stworzenia kompozycji niemal abstrakcyjnej, w której spowijające wysokie niebo chmury "żyją własnym życiem" w rozbuchanej symfonii barw i from. Praca wydaje się być kwintesencją charakterystycznego dla Wróblewskiego intensywnego odczuwania rzeczywistości i niezwykłego malarskiego instynktu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WRÓBLEWSKI Andrzej
Urodził się w 1927 r. w Wilnie, był synem profesora prawa i artystki-grafika. W latach 1945 -1952 studiował malarstwo w ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1946 brał udział w wystawach, od roku 1948 zajmował się także publicystyką, głównie z dziedziny sztuki. W latach 1950 - 54 pełnił funkcje asystenta w krakowskiej ASP w pracowniach m.in. prof. Radnickiego i prof. Rudzkiej-Cybisowej. Zmarł 23 marca 1957 na samotnej wycieczce w Tatrach.

W swoich pracach, posługując się oryginalnym, fascynującym językiem malarskim, w sposób niezwykle sugestywny wypowiedział tragiczne doświadczenia pokolenia dorastającego w okresie wojny i wkraczającego w dojrzałość w czasach stalinowskich. Uważany za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu, także nowej ekspresji, należy do największych polskich malarzy XX w.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
 

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.


Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl