Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WRÓBLEWSKI Andrzej | [Kompozycja figuralna nr 958] na odwrociu [Miasto, Pejzaż miejski nr 958], 1954 r.

Andrzej WRÓBLEWSKI (1927-1957)

[Kompozycja figuralna nr 958] na odwrociu [Miasto, Pejzaż miejski nr 958], 1954 r.

akwarela, gwasz, tusz/papier, 29,5 x 41,7 cm
sygnowany p.d.: `A. Wróblewski`, p.g.: `958` oraz opisany i datowany l.d.: `Miasto 1954`

WYSTAWIANY:
- Gwasze, akwarele, rysunki Andrzeja Wróblewskiego. Inedita; poz. 295 (wystawiona jako [Miasto]); Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Olsztyn, Elbląg, Poznań, 2002

LITERATURA:
Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927-1957), red. i koncepcja naukowa: Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała, Warszawa 2014, wyd. Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Hatje Cantz Verlag, il.137 s. 165 oraz il. 384 s.384
- Gwasze, akwarele, rysunki Andrzeja Wróblewskiego. Inedita; poz. 295; Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Olsztyn, Elbląg, Poznań, 2002

Andrzej Wróblewski to jeden z najważniejszych artystów powojennej Polski. Przez historyków i krytyków sztuki uważany jest za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu oraz nowej ekspresji. Według Aleksandra Wojciechowskiego artysta był czołowym reprezentantem pokolenia „tragicznie uwikłanych w problemy epoki”. Do końca życia pozostał buntownikiem balansującym na granicy abstrakcji i malarstwa figuratywnego. Pozostawił po sobie niezwykle bogatą i niejednorodną twórczość, która stale podlega kolejnym próbom klasyfikacji i systematyzacji. Artysta malował obrazy na obydwu stronach płótna, nie klasyfikując prac pod względem wartości lub znaczenia - były one im wtórnie nadawane przez historyków sztuki, galerzystów i marszandów. Również w pracach na papierze Wróblewski często wykorzystywał obydwie strony malarskiego podłoża. Kurator wystawy „Recto Verso…”, prof. Eric de Chassey, który jako pierwszy podjął problem dwustronności prac artysty, mówił o tym następująco: „Uważam, że dwustronne dzieła Wróblewskiego są objawem, symptomem i symbolem… a przede wszystkim świadectwem (…) praktyki konfrontowania sprzeczności. Bez prób szukania kompromisu między nimi czy harmonii będącej ponad nimi”. Powyższe słowa mogą stanowić doskonały komentarz do prezentowanej dwustronnej pracy. Zaskakujące jest połączenie intymnego przedstawienia żony malarza Teresy, trzymającej w objęciach nowo narodzonego syna Kitka, oraz monochromatycznego, surowego wizerunku czynszowej kamienicy. Dysonans tematów świadczy o wyjątkowym podejściu artysty do skrajnych, wielowarstwowych motywów, które ukształtowały twórczość jednej z najbardziej niepokojących osobowości polskiego malarstwa. Nietuzinkowa jest również sama scena macierzyństwa, utrzymana w soczystej, rozjaśnionej palecie barwnej, nietypowej dla kolorystyki Wróblewskiego. Na szczególną uwagę zasługuje również ekspresyjny sposób kadrowania pracy, będący bodaj jedynym przedstawieniem tego typu w całym znanym dorobku malarza.

W latach 1945-52 studiował malarstwo na ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1946 brał udział w wystawach, od roku 1948 zajmował się także publicystyką, głównie z dziedziny sztuki. W latach 1950-54 pełnił funkcje asystenta w krakowskiej ASP w pracowniach m.in. prof. Radnickiego i prof. Rudzkiej-Cybisowej. Zmarł 23 marca 1957 na samotnej wycieczce w Tatrach. W swoich pracach, posługując się oryginalnym, fascynującym językiem malarskim, w sposób niezwykle sugestywny wypowiedział tragiczne doświadczenia pokolenia dorastającego w okresie wojny i wkraczającego w dojrzałość w czasach stalinowskich. Uważany za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu, także nowej ekspresji, należy do największych polskich malarzy XX w.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WRÓBLEWSKI Andrzej
Urodził się w 1927 r. w Wilnie, był synem profesora prawa i artystki-grafika. W latach 1945 -1952 studiował malarstwo w ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1946 brał udział w wystawach, od roku 1948 zajmował się także publicystyką, głównie z dziedziny sztuki. W latach 1950 - 54 pełnił funkcje asystenta w krakowskiej ASP w pracowniach m.in. prof. Radnickiego i prof. Rudzkiej-Cybisowej. Zmarł 23 marca 1957 na samotnej wycieczce w Tatrach.

W swoich pracach, posługując się oryginalnym, fascynującym językiem malarskim, w sposób niezwykle sugestywny wypowiedział tragiczne doświadczenia pokolenia dorastającego w okresie wojny i wkraczającego w dojrzałość w czasach stalinowskich. Uważany za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu, także nowej ekspresji, należy do największych polskich malarzy XX w.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl