Olej, płótno; 80 x 100 cm Na krosnach napis czarną farbą olejną: A. MIERZEJEWSKI 1959
Andrzej Mierzejewski był synem Jacka Mierzejewskiego, wielkiego klasycyzującego modernisty, oraz bratem znanego zarówno w Polsce, jak i poza granicami, malarza Jerzego. W chwili śmierci ojca Andrzej miał 10 lat, a Jerzy 8. Oficjalnym sukcesorem ojca był Andrzej. On to stale towarzyszył ojcu: mył pędzle, pozował, do licznych obrazów. W roku 1935 Andrzej rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Mieczysława Kotarbińskiego, przyjaciela ojca. Pracownia Kotarbińskiego miała w ówczesnej akademii szczególną rangę. On sam był wybitnym intelektualistą, człowiekiem o niebywałym wyczuciu i świadomości malarskiej, znawcą i wielbicielem sztuki francuskiej. Atmosfera pracowni była poważna, każdy pracował, a profesor dbał o rozwój indywidualnej osobowości. Cztery lata (studia przerwała wojna), dały mu solidną podstawę zarówno świadomości malarskiej, jak i warsztatu. Jedynym i ostatecznym celem twórczości Andrzeja Mierzejewskiego było malarstwo, wyrażające najskrytsze myśli o świecie i ludziach. Niewątpliwie na jego twórczości odcisnęło piętno zarówno wyjątkowo ciężkie życie osobiste (przedwczesna śmierć obojga rodziców, choroba żony), jak i koszmar czasów, w jakich przyszło mu żyć. Poprzez pryzmat ludzkich doświadczeń obrazował tragizm kondycji ludzkiej - tak w napięciach treściowych, jak w zmaganiach formalnych. Od strony formalnej w malarstwie Andrzeja zaznaczał się wpływ ojca. Przeżycia w Orszy, gdzie ojciec zmarł, jak twierdzi Jerzy Mierzejewski, oddziałały w sposób zasadniczy na światopogląd i twórczość jego brata. Postawa w ostatecznej swej wymowie oskarżycielska, dominowała w malarstwie Andrzeja aż do początku lat siedemdziesiątych, gdy zaczęła się jego nieuleczalna choroba. Ostatni cykl pasteli z początku lat osiemdziesiątych, w kontekście jego wcześniejszej twórczości kojarzy się naturalnie z ostatnią pracą ojca, pt. Sielanka. Umierający ojciec maluje apoteozę życia, zaś Andrzej pełne zagadkowego smutku, monumentalne w swej prostocie, tajemnicze w wyrazie twarze i formy. Jest w nich chyba tęsknota za harmonią i ładem. O twórczości Andrzeja Mierzejewskiego mówić nie jest łatwo. Artysta nie angażował się zbyt aktywnie w życie artystyczne, nie zabiegał o sławę. Stąd niewiele informacji posiadamy na jego temat. Za życia miał cztery wystawy indywidualne (1966 - Londyn, Instytut Kultury Polskiej, 1972 - Olsztyn, BWA, 1979/1980 - Warszawa, Zachęta).
MIERZEJEWSKI Andrzej
Andrzej Mierzejewski urodził się w 1915 roku w Zakopanem. W latach 1935 – 1939 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Mieczysława Kotarbińskiego, dyplom uzyskał w 1947 roku. Nie był związany z żadnym ugrupowaniem artystycznym i rzadko uczestniczył w wystawach zbiorowych. W 1980 roku odbyła się duża indywidualna wystawa jego malarstwa w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”. Zmarł 25 grudnia 1982 roku. Ostatnio prace Andrzeja Mierzejewskiego prezentowane były w 2004 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie, na wspólnej wystawie Jacka, Andrzeja i Jerzego Mierzejewskich.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Dodatkowo Artinfo.pl relacjonuje przebieg aukcji w Internecie - na żywo. Pozwala to śledzić realizację zgłoszonych zleceń. Dzięki zleceniom telefonicznym i relacji w Internecie nie jest konieczna obecność na sali!
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl