1980 dwie odbitki żelatynowo-srebrowe, papier 17,8 x 18 cm każda sygn., tyt., dat i dopisek, na odwrociu: ANDRZEJ LACHOWICZ | „ENERGIA UPADKU” | 1980 | Photocanvas | 110 x 110 vintage print oprawa: passe-partout, drewniana rama, szkło
Zrealizowany na początku lat 80. fotograficzny cykl pod tytułem Energia upadku zaliczany jest do czołowych prac artysty dążącego do rejestracji ciągłości czasu, a nie jego zatrzymania w nieruchomym kadrze. Kolejne wersje prac z tego cyklu przedstawiają autora siedzącego bokiem na krześle z uniesioną ręką, w której trzyma, a w kolejnych ujęciach upuszcza różne przedmioty. W 1981 roku artysta opublikował tekst Energia upadku odnoszący się do doświadczeń związanych z konceptualnym przełomem w sztuce i pojawieniem się nowych estetyk dekady lat 80. Za pomocą pojęcia upadku rozważał przemiany zachodzące w ówczesnej sztuce, rzeczywistości, ideologii.
Prace z serii reprodukowane m.in. w: PERMAFO 1901-1981, red. A. Markowska, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Wrocław 2012; Dzikie pola. Historia wrocławskiej awangardy, red. D. Monkiewicz, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Warszawa 2015; Andrzej Lachowicz. Obserwacje i notacje, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 2008.
Andrzej Lachowicz w latach 1957-1960 studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, od 1960 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego, dyplom w roku 1965. Od roku 1968 członek ZPAF.
Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, filmem, wideo oraz teorią sztuki.
W 1970 roku współtworzył i był komisarzem galerii PERMAFO we Wrocławiu. W ciągu czterdziestu lat pracy twórczej miał kilkadziesiąt znaczących wystaw indywidualnych, a ponadto uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku w 1977.
Stypendysta Verein Kulturkontakte w Wiedniu (1991).
Stypendysta PRO-HELVETIA w Szwajcarii (1994). W latach 1978-1995 działa w Komitecie Organizacyjnym Triennale Rysunku we Wrocławiu.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl