Z PODRÓŻY DO TURCJI: FONTANNA PUBLICZNA, 1814 - 1820
akwarela, tusz, ołówek, papier 15,2 x 22,8 cm sygn. p.g.: A Raczyński
Akwarela jest wstępnym projektem ilustracji opracowanej później szczegółowo przez Ludwika Fuhrmanna i zamieszczonej (reprodukcja miedziorytnicza Stammera z Drezna) w Dzienniku podróży do Turcyi odbytey w roku MDCCCXIV przez Edwarda Raczyńskiego wydanym we Wrocławiu w roku 1821.
Autorem Dziennika... był Edward Raczyński, starszy brat Atanazego; książka zawierała ponad 90 miedziorytów opracowanych przez najlepszych artystów-grafików z Drezna, Wiednia, Rzymu, Berlina i Pragi. Kilka z nich wykonano na podstawie wstępnych rysunków Atanazego. Ilustracja przedstawiająca przydrożną, publiczną fontannę koresponduje z fragmentem tekstu opisującego drogę z Rodosto (Tekirdag) do Sylivri: "Po południu przybyłem do fontanny w cieniu rozłożystego drzewa nad drogą zbudowanej. Godną naśladowania jest staranność, z którą w Państwie Ottomańskim dla wygody podróżnych wodę sprowadzają; przyjemnie mi było widzieć /.../ nad wszystkimi niemal drogami wznoszące się takowe hydrauliczne budowy..."
Porównaj: - Dziennik podróży do Turcyi odbytey w roku MDCCCXIV przez Edwarda Raczyńskiego, W Wrocławiu drukiem Grassa Bartha i Kampanii R. MDCCCXXI, tekst na s.164-165, il. Nro 76 [podpis pod ilustracją: Fontanna publiczna rysowana przez Atanazego Hr: Raczyńskiego; szkicował L. Fuhrman; Sztychował Stammer w Dreźnie].
RACZYŃSKI Anastazy
Hrabia, ordynat obrzycki, wybitny kolekcjoner i znawca malarstwa; studiował we Frankfurcie (1805-1806) i Berlinie. Przebywając wiele w Berlinie obracał się w kręgach artystów, kolekcjonerów i uczonych. Sam zebrał świetną kolekcję malarstwa europejskiego XVI-XIX wieku, zawierającą dzieła malarzy włoskich, hiszpańskich, niemieckich (obecnie w Muzeum Narodowym w Poznaniu). Był autorem obszernych dzieł o sztuce, m.in. trzytomowej L’Histoire de l’art moderne en Allemagne (1836-1841), Les Arts en Portugal (1846), Les Arts en Espagne (1847). Sam tak-że malował i rysował.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl