Urodzona w Krakowie, gdzie pobierała pierwsze lekcje rysunku, w 1912 roku wyjechała do Paryża na dalsze studia artystyczne. Tam poznała malarza i grafika z Warszawy Ludwika Markusa, który wktótce już jako Louis Marcoussis stał się jednym z pierwszych artystów kubistów. Wkrótce wyszła za niego zamąż. Po wpływem męża i jego przyjaciół (m.in. G. Appolinairea), od 1913 roku malowała obrazy pod wpływem doktryny kubistycznej. Prezentowana tu kompozycja zapewne powstała w tym czasie jest więc jedną z najwcześniejszych prac Halickiej, a zarazem kolekcjonerskim rarytasem, gdyż artystka, niezadowolona z efektów, większość swoich wczesnych obrazów zniszczyła. Od lat dwudziestych pracowała głównie jako scenograf i projektant kostiumów. Jej realizacje dla najważniejszych teatrów operowych i baletowych w Europie i Stanach Zjednoczonych były wydarzeniami sezonów. Współpracowała też ze znanymi pismami, m.in. Vogue, Harpers Bazaar, Die Dame, ilustrowała książki. Wiele wystawiała miała 38 wystaw indywidualnych, również w Polsce. Jest autorką ciekawych wspomnień Ť Wczoraj ą (Kraków 1971).
HALICKA Alicja
Uczennica L.Wyczółkowskiego, J.Pankiewicza i W.Weissa w prywatnej Szkole M.Niedzielskiej w Krakowie. W młodości wiele podróżowała po Europie. W 1912 krótko studiowała w Monachium; pod koniec tego roku przyjechała do Paryża. Tu w Académie Ranson uzupełniała wykształcenie w pracowni M.Denisa i P.Sérusiera. W 1913 poślubiła malarza Ludwika Marcoussisa. Podczas I wojny światowej przebywała w Normandii. W latach dwudziestych stale mieszkała w Paryżu, gdzie m.in pracowała jako dekoratorka i projektantka mody. Lata 1935-1938 spędziła w Nowym Jorku, gdzie projektowała scenografię dla Metropolitan Opera House. Wojnę spędziła na południu Francji. Po 1945 wiele podróżowała, odwiedzając także i Polskę. Malowała portrety, pejzaże, martwe natury, wnętrza oraz sceny figuralne z wyczuwalnymi wpływami sztuki francuskiej, zwłaszcza kubizmu. W 1946 wydała tom wspomnień pt. Hier (wyd. polskie pt. Wczoraj, Kraków 1957).
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 693 108 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl