olej, płótno 73 x 60 cm sygn. l.d. A.Halicka 915; Na odwrocie na płótnie napis czarną farbą "A.HALICKA/ NATURE MORTE", niżej po lewej brązową farbą "N 6"
Obraz posiada ekspertyzę prof. Jerzego Malinowskiego
Oferowany obraz jest najwybitniejszą pracą Alicji Halickiej jaka pojawiła się do tej pory na rynku aukcyjnym. Reprezentuje on wczesnokubistyczną, nawiązującą do sztuki Paula Cezanne`a fazę widoczną w sposobie ujęcie prezentowanych przedmiotów. Wyra¼na jest osiowość kompozycji i charakterystyczne dla wczesnego kubizmu draperie. Ciekawa pod względem formalnym jest również paleta barwna jak i gruba faktura powierzchni obrazu. Artystka w 1913 roku wyszła za mąż za wybitnego kubistę Ludwika Markusa (Luisa Marcoussisa), dzięki czemu weszła w ścisłe kontakty z najlepszymi kubistami tamtego okresu takimi jak Pablo Picasso czy Georges Braque. Prezentowana praca śmiało może być porównywana z najlepszymi obrazami Braque`a z lat 1914-1915 jak również samego Marcoussisa. Z uwagi na wyjątkową wartość artystyczną i klasę malarską "Martwa Natura ze Starką" budzi zachwyt historyków sztuki i jest niekwestionowanym kolekcjonerskim rarytasem.
HALICKA Alicja
Uczennica L.Wyczółkowskiego, J.Pankiewicza i W.Weissa w prywatnej Szkole M.Niedzielskiej w Krakowie. W młodości wiele podróżowała po Europie. W 1912 krótko studiowała w Monachium; pod koniec tego roku przyjechała do Paryża. Tu w Académie Ranson uzupełniała wykształcenie w pracowni M.Denisa i P.Sérusiera. W 1913 poślubiła malarza Ludwika Marcoussisa. Podczas I wojny światowej przebywała w Normandii. W latach dwudziestych stale mieszkała w Paryżu, gdzie m.in pracowała jako dekoratorka i projektantka mody. Lata 1935-1938 spędziła w Nowym Jorku, gdzie projektowała scenografię dla Metropolitan Opera House. Wojnę spędziła na południu Francji. Po 1945 wiele podróżowała, odwiedzając także i Polskę. Malowała portrety, pejzaże, martwe natury, wnętrza oraz sceny figuralne z wyczuwalnymi wpływami sztuki francuskiej, zwłaszcza kubizmu. W 1946 wydała tom wspomnień pt. Hier (wyd. polskie pt. Wczoraj, Kraków 1957).
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl: