gwasz na kartonie, 33,3 x 24,5 cm, sygnowany u dołu po lewej "Halicka", na odwrocie napis "Marchand d`Habits"
W r. 1921 Halicka odwiedziła Warszawę, Kraków i Zakopane. We wspomnieniach zatytułowanych Wczoraj (Paryż 1946) notuje: "Z podróży po Polsce - gdzie odnajdywałam smutne równiny poprzecinane brzozami, nędzne chaty, baby w kraciastych chustach, Żydów w chałatach, z pejsami i w lisich czapach - przywiozłam serię gwaszów; ich tematem było krakowskie getto, zjawiskowe i tajemnicze. Wystawa tych gwaszy w galerii Berthe Weill, a później w Droueta zwróciła uwagę krytyki. Zakupili je znani kolekcjonierzy..." Jako poz. 23 w katalogu wystawy wymieniony został Marchand d`Habits(z ekspertyzy prof. dr hab. Jerzego Malinowskiego).
HALICKA Alicja
Uczennica L.Wyczółkowskiego, J.Pankiewicza i W.Weissa w prywatnej Szkole M.Niedzielskiej w Krakowie. W młodości wiele podróżowała po Europie. W 1912 krótko studiowała w Monachium; pod koniec tego roku przyjechała do Paryża. Tu w Académie Ranson uzupełniała wykształcenie w pracowni M.Denisa i P.Sérusiera. W 1913 poślubiła malarza Ludwika Marcoussisa. Podczas I wojny światowej przebywała w Normandii. W latach dwudziestych stale mieszkała w Paryżu, gdzie m.in pracowała jako dekoratorka i projektantka mody. Lata 1935-1938 spędziła w Nowym Jorku, gdzie projektowała scenografię dla Metropolitan Opera House. Wojnę spędziła na południu Francji. Po 1945 wiele podróżowała, odwiedzając także i Polskę. Malowała portrety, pejzaże, martwe natury, wnętrza oraz sceny figuralne z wyczuwalnymi wpływami sztuki francuskiej, zwłaszcza kubizmu. W 1946 wydała tom wspomnień pt. Hier (wyd. polskie pt. Wczoraj, Kraków 1957).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl