Olej, tektura; 51 x 65,5 cm Sygnowany l. d.: A. Wierusz-Kowalski Na odwrocie napis czerwoną farbą: Nr 40, i drugi A 1649/40
Alfred Wierusz Kowalski naukę malarstwa rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej u R. Hadziewicza, A. Kamińskiego i W. Gersona. Studia kontynuował w Akademii drezdeńskiej (1871-72). W 1872 przebywał i pracował w Pradze, w 1873 uczył się w Akademii monachijskiej u A. Wagnera, a następnie w pracowni J. Brandta. Po ukończeniu studiów (1876) pozostał w Monachium, skąd często wyjeżdżał do kraju; od 1905 najczęściej do swego majątku Mikorzyn koło Konina. W roku 1903 odbył podróż artystyczną po północnej Afryce. W 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował cieszące się wielką popularnością sceny rodzajowe, liczne sanny, polowania, wilki napadające zaprzęgi oraz pejzaże. Po podróży do Afryki pojawiła się w jego obrazach tematyka orientalna. Muzeum Narodowe w Warszawie posiada niewiele różniący się w szczegółach (większy, o wymiarach: 84 x 125 cm) i malowany na płótnie, obraz Wozy chłopów nad kałużą. Podobnie, jak prezentowane na aukcji dzieło, przedstawia dwa wozy jadące w słotny, jesienny dzień po rozmiękłej pokrytej kałużami drodze.
Był członkiem "kolonii artystycznej". Obok J.Brandta i W.Czachórskiego, najpopularniejszy z polskich malarzy stale przebywających i działających w Monachium. Po studiach w warszawskiej Klasie Rysunkowej (1868-71) pod kierunkiem R.Hadziewicza, A.Kamińskiego i W.Gersona uzupełnił swe warsztatowe umiejętności w akademii drezdeńskiej (1871-1872). W 1872 r. osiadł w Monachium, gdzie kontynuował naukę. Przez rok uczył się w monachijskiej Akademii pod kierunkiem A.Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Regularnie wysyłał swe prace na wystawy w Berlinie, Dreźnie, Wiedniu i Paryżu. W 1890 r., w dowód uznania dla artystycznych dokonań, został mianowany honorowym profesorem monachijskiej ASP. Jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez zbieraczy i handlarzy. W roku 1890 artysta został honorowym profesorem monachijskiej Akademii. Tematem jego prac były sceny rodzajowe, śniegi, sanny, zaprzęgi polowania, wilki i konie. Po powrocie z Afryki w jego obrazach pojawiły się tematy orientalne. Chętnie malował Beduinów na galopujących koniach, ruszających na „świętą wojnę”, uciekających przed samunem, czy zbierających się u wodopoju. Obrazy Wierusza ukazujące motyw wiejskiego wesela prezentowano na "Wystawie doborowych dzieł malarstwa polskiego" w poznańskim TPSP w 1918 r. ("Drużba", poz. 46; "Orszak weselny", poz. 56; "Wesele krakowskie", poz. 57). Zbliżony kompozycyjnie obraz "Polski orszak weselny" opublikowany został w książce H.-P. Bühlera “Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni. Polska szkoła monachijska” (Warszawa 1997, il. 51)
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl