Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WIERUSZ-KOWALSKI Alfred | KRAKUS NA KONIU

Alfred WIERUSZ-KOWALSKI (1849 Suwałki - 1915 Monachium)

KRAKUS NA KONIU

Olej na tekturze 11 x 6,9 cm, rama 37,5 x 34 cm
Sygnowany l.d. - "aWK."

Na stolarskim passe-partout ramy po lewej u dołu sygnatura autorska - "a. Wierusz-Kowalski".
Wśród licznych obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego o tematyce rodzajowej, rozgrywających się w realiach polskiej wsi, ilustrujących pogodną stronę chłopskiego życia - wesel, wyjazdów i powrotów z jarmarku czy kościoła, zalotów, wesołych przejażdżek - wyróżnia się grupa scen w kostiumach krakowskich. Należą do niej przedstawienia wesel - kawalkady sań lub wozów, często z wyeksponowanymi postaciami drużbów na koniach. Nawiązują one do twórczości Juliusza Kossaka, w której motywy krakowskie były obecne od lat 60. XIX w., a szczególnie popularne stały się jego akwarele, wykonane z okazji przyjazdu cesarza Franciszka Józefa do Krakowa w 1880 r. O popularności owej tematyki w twórczości Wierusza-Kowalskiego świadczy fakt, że artysta, prócz wielu wariantów wesel krakowskich, wykonywał też, jako samodzielne prace, reprodukowane w ówczesnej prasie sylwetki drużbów na koniach, będące bądź to studiami przygotowawczymi do większej całości, bądź wybranymi najcelniejszymi motywami (por.: Drużba, "Kłosy", 1889, I półr., nr 1230, s. 53; Drużba w Krakowskiem, "Kłosy", 1889, II półr., nr 1257, s. 77).
Prezentowana praca ukazuje świetnie scharakteryzowanego konnego drużbę i kolejnego nieco w głębi po lewej. W tle orszak szkicowo zaznaczonych postaci. Artysta wiernie odtworzył krakowski strój pierwszoplanowego jeźdźca - białą sukmanę z czerwonymi wyłogami, spod której widać granatowy kaftan i białą koszulę, spodnie wpuszczone w wysokie buty i kapelusz zdobiony pawimi piórami. Siwego konia przedstawił ze znawstwem animalisty. Praca zwraca uwagę znakomitym rysunkiem, precyzją w oddaniu detali, odznacza się gładką fakturą, jednak z widocznym duktem pędzla. Utrzymana jest w chłodnej, stonowanej gamie barw - bieli, błękitów, brązów z akcentami żywej czerwieni.
Oprawiona w oryginalną ramę z szerokim passe-partout - złoto na szarym pulmencie i szlagmetal.
Pogodny, anegdotyczny temat, malownicza postać, znakomicie nadawały się na podarunek. Zapewne takie było przeznaczenie niewielkiego obrazka, oprawionego w efektowną ramę, na której, w widocznym miejscu, artysta złożył pełną sygnaturę, niczym podpis pod życzeniami.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WIERUSZ-KOWALSKI Alfred

Był członkiem "kolonii artystycznej". Obok J.Brandta i W.Czachórskiego, najpopularniejszy z polskich malarzy stale przebywających i działających w Monachium. Po studiach w warszawskiej Klasie Rysunkowej (1868-71) pod kierunkiem R.Hadziewicza, A.Kamińskiego i W.Gersona uzupełnił swe warsztatowe umiejętności w akademii drezdeńskiej (1871-1872). W 1872 r. osiadł w Monachium, gdzie kontynuował naukę. Przez rok uczył się w monachijskiej Akademii pod kierunkiem A.Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Regularnie wysyłał swe prace na wystawy w Berlinie, Dreźnie, Wiedniu i Paryżu. W 1890 r., w dowód uznania dla artystycznych dokonań, został mianowany honorowym profesorem monachijskiej ASP. Jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez zbieraczy i handlarzy. W roku 1890 artysta został honorowym profesorem monachijskiej Akademii. Tematem jego prac były sceny rodzajowe, śniegi, sanny, zaprzęgi polowania, wilki i konie. Po powrocie z Afryki w jego obrazach pojawiły się tematy orientalne. Chętnie malował Beduinów na galopujących koniach, ruszających na „świętą wojnę”, uciekających przed samunem, czy zbierających się u wodopoju. Obrazy Wierusza ukazujące motyw wiejskiego wesela prezentowano na "Wystawie doborowych dzieł malarstwa polskiego" w poznańskim TPSP w 1918 r. ("Drużba", poz. 46; "Orszak weselny", poz. 56; "Wesele krakowskie", poz. 57). Zbliżony kompozycyjnie obraz "Polski orszak weselny" opublikowany został w książce H.-P. Bühlera “Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni. Polska szkoła monachijska” (Warszawa 1997, il. 51)

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl