Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WIERUSZ-KOWALSKI Alfred | Dożynki

Alfred WIERUSZ-KOWALSKI (1849 Suwałki - 1915 Monachium)

Dożynki

olej, płótno,
32,5 x 55 cm;
na odwrocie nalepka z wystawy

W bogatej w wątki tematyczne twórczości Alfreda Wierusz-Kowalskiego znaczną część stanowią obrazy o rodzajowe ukazujące sceny z życia polskiej wsi: wyjazdy do miasta, powroty z jarmarku, sanny. Rozgrywają się one najczęściej w zimowej aurze, ale nie brak także jesiennych pejzaży, czy letnich wieczorów, jak na oferowanym obrazie. Artysta ukazuje wieś pełną uroku, barwną, żywą, a jej mieszkańcy - zwykle w jego obrazach wiejskie dziewczyny i młodzieńcy - emanują radością, mają roześmiane twarze. Taki też nastrój panuje wśród schodzących z pola żeńców, powracających do swych domostw w świetle chylącego się ku zachodowi słońca. Drugim bohaterem obrazu - oprócz roześmianych, tryskających energią postaci - jest nastrój towarzyszący scenie, mistrzowsko rozegrany przez Wierusz-Kowalskiego, utrzymany w ciepłej kolorystyce żółcieni, czerwieni i brązów. Zdaje się, że widz sensualnie uczestniczy w powrocie z pola, czuje gasnący żar letniego słońca, zapach ściętego zboża, wilgoć parującej ziemi. Artysta w sposób typowy dla swej sztuki operuje planami lekko zacienionymi - najbliższa przestrzeń, zestawionymi z partią mocniej oświetloną, znajdującą się w głębi kompozycji. Mocnym punktem kompozycyjnym, a także kolorystycznym, spinającym kompozycję obrazu jest tarcza sierpniowego słońca, opadająca wśród chmur ku widnokręgowi. Obraz charakteryzuje się cechami malarskimi typowymi dla twórczości Wierusz-Kowalskiego powstałej w latach tuż przed 1900 rokiem, namalowany został z potrzeby radości tworzenia, pogodnie sławi polską wieś. Takim jej przesłaniem zachwycała się europejska i amerykańska klientela artysty, a obecnie także kolekcjonerów dzieł polskich monachijczyków.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WIERUSZ-KOWALSKI Alfred

Był członkiem "kolonii artystycznej". Obok J.Brandta i W.Czachórskiego, najpopularniejszy z polskich malarzy stale przebywających i działających w Monachium. Po studiach w warszawskiej Klasie Rysunkowej (1868-71) pod kierunkiem R.Hadziewicza, A.Kamińskiego i W.Gersona uzupełnił swe warsztatowe umiejętności w akademii drezdeńskiej (1871-1872). W 1872 r. osiadł w Monachium, gdzie kontynuował naukę. Przez rok uczył się w monachijskiej Akademii pod kierunkiem A.Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Regularnie wysyłał swe prace na wystawy w Berlinie, Dreźnie, Wiedniu i Paryżu. W 1890 r., w dowód uznania dla artystycznych dokonań, został mianowany honorowym profesorem monachijskiej ASP. Jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez zbieraczy i handlarzy. W roku 1890 artysta został honorowym profesorem monachijskiej Akademii. Tematem jego prac były sceny rodzajowe, śniegi, sanny, zaprzęgi polowania, wilki i konie. Po powrocie z Afryki w jego obrazach pojawiły się tematy orientalne. Chętnie malował Beduinów na galopujących koniach, ruszających na „świętą wojnę”, uciekających przed samunem, czy zbierających się u wodopoju. Obrazy Wierusza ukazujące motyw wiejskiego wesela prezentowano na "Wystawie doborowych dzieł malarstwa polskiego" w poznańskim TPSP w 1918 r. ("Drużba", poz. 46; "Orszak weselny", poz. 56; "Wesele krakowskie", poz. 57). Zbliżony kompozycyjnie obraz "Polski orszak weselny" opublikowany został w książce H.-P. Bühlera “Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni. Polska szkoła monachijska” (Warszawa 1997, il. 51)

Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl