terrakota, 80 x 28 x 33 cm na podstawie owalna, wgłębna pieczęć z napisem: `KAFLARNIA A. ZYCHONIA | W DĘBNIKACH POD KRAKOWEM` stan zachowania: podstawa klejona Do rzeźby dołączona jest opinia z 2014 roku wystawiona przez Annę Król.
"Analizując formę prac Dauna: zachowane na Plantach w Krakowie pomniki Lilli Wenedy i przede wszystkim Grażyny można uznać tego artystę za autora analizowanej rzeźby. Podobieństwo pomiędzy dziewczyną rzucającą wianek a postacią Grażyny, zwłaszcza w sposobie budowania formy oraz charakterystyczny gest podtrzymywania sukni, wskazuje Dauna na autora kompozycji "Wianki". (...) I choć rzeźbę cechuje nieco sztywna, akademicka forma, z elementami romantycznego naturalizmu, to stanowi ona zdecydowanie interesujący przycznek do poznania rzeźby krakowskiej XIX wieku. Prezentuje nie tylko nieznaną pracę Alfreda Dauna, artysty ściśle związanego z Krakowem, lecz przede wszystkim jest - jak dotychczas - jedyną znaną i sygnowaną rzeźbą dekoracyjną z Wytwórni Kafli Adama Żychonia. Należy także do tych krakowskich, rodzajowych kompozycji, których zachowało się stosunkowo niewiele." Anna Król, fragment opinii z 25 sierpnia 2014 r.
Alfred Daun ukończył krakowską Szkołę Sztuk Pięknych, gdzie szlifował warsztat rzeźbiarski pod okiem Walerego Gadomskiego. Naukę kontynuował w Wiedniu w latach 1873-78. Od 1898 roku pracował jako pedagog w Szkole Przemysłu Artystycznego. Na I Wystawie Sztuki Polskiej w Sukiennicach artysta wystawił pięć rzeźb, m.in. kompozycję "Janek", którą dostrzegła krytyka chwaląc "żywość i poetycki nastrój". Daun tworzył portrety, kompozycje rodzajowe oraz pomniki i rzeźby architektoniczne. Był autorem rzeźb na krakowskich Plantach: Lilla Weneda (z fundacji dr Henryka Jordana wykuta w kamieniu pińczowskim w 1885 roku, w 1897 zastąpiona odlewem z brązu) oraz Grażyna i Litawor z 1886 roku. Ponadto był autorem m.in. alegorii Muzyki, Opery i Operetki na elewacji Teatru Słowackiego w Krakowie. Do jego uczniów należeli Bolesław Biegas, Xawery Dunikowski, Tadeusz Breyer oraz Jan Szczepkowski.
DAUN Alfred
Początkowo uczył się w Bochni u Feliksa Hanusza. Następnie studiował w Krakowie - ukończył Instytut Techniczny, a w roku 1878 SSP w pracowni W. Gadomskiego. Uczęszczał także do pracowni Franciszka Wyspiańskiego. W latach 1881-85 studiował w Wiedniu. W 1887 roku brał udział w pierwszej Wielkiej Wystawie Sztuki Polskiej. Od 1890 pracował jako wykładowca w krakowskiej SSP. W roku 1897 uzyskał tytuł profesora i zrezygnował z pracy w Szkole Sztuk Pięknych, przenosząc się do Szkoły Przemysłowej (uczył tam rysunku i modelowania). Do najsłynniejszych jego dzieł zaliczyć można rzeźby ufundowane przez dr Henryka Jordana (wieloletniego mecenasa artysty): Lilla Weneda (1884) oraz Grażyna z Litaworem (1886), umieszczone na Plantach, oraz umieszczone w Parku Miejskim dr Jordana - popiersia słynnych Polaków (1888). Był także autorem grupy rzeźbiarskiej na frontonie Teatru im. Słowackiego w Krakowie (Muzyka, Opera, Operetka, 1893). Od roku 1877 prezentował swoje prace na wystawach w TPSP.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl