KARPIŃSKI Alfons | PORTRET HELENY PORATYŃSKIEJ

Alfons KARPIŃSKI (1875 - 1961)

PORTRET HELENY PORATYŃSKIEJ

olej, tektura, 94,5 x 69,5 cm; sygnowany i datowany w lewym
dolnym rogu: A. Karpiński / 1926. V.
na odwrociu napis (zapewne ręką artysty): „Helena Poratyńska / urodz. dnia 15.12.1909 / malował we Lwowie - w maju 1926 / Alfons Karpiński”

Dekoracyjne, świetnie malowane martwe natury, wnętrza mieszkalne i kwiaty Alfonsa Karpińskiego do dzisiaj cieszą się popularnością. Za życia artysta był równie popularny jako portrecista, szczególnie jako portrecista kobiet. Początkowo w wizerunkach kobiet malowanych do około 1914 roku, stosował młodopolską stylizację, co nadawało jego modelkom modny wówczas charakter „kobiety demonicznej”.
W 1926 roku Karpiński miał już za sobą młodopolski okres twórczości; stał się raczej przedstawicielem malarstwa salonowego. Portret Heleny Poratyńskiej reprezentuje ten właśnie kierunek jego sztuki. Prosta kompozycja, naturalne usytuowanie modelki, pastelowa gama barwna, rozproszony światłocień, gładka faktura to wszystkie cechy, które będą charakterystyczne dla dalszej jego twórczości. Jak zwykle w jego obrazach, zachwyca umiejętność oddania faktury materii, w tym przypadku perłowej bieli bluzki portretowanej zestawionej z rozpływającą się matową bielą szala.

KARPIŃSKI Alfons
W LATACH 1891-1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz Azbego w Monachium (1903 r.). W latach 1904-1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego , w Paryżu w Academie Willi (1908 r.-1912 r.) oraz w 1922r. w Academie Collarossi. Na stałe mieszkał w Krakowie, gdzie zajmował się również działalnością pedagogiczną. Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W początkowym okresie swej twórczości Karpiński malował sceny rodzajowe i miejskie pejzaże - głównie widoki Monachium i Paryża. Popularność zdobył dzięki przedstawieniom martwych natur i portretów kobiet. Podróżował do Włoch, Londynu, Budapesztu. Był członkiem m.in. TPSP w Krakowie, wiedeńskiej "Secesji". W latach 1918-1927 został wiceprezesem TPSP w Krakowie. Głównym tematem jego prac były portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie głównie Monachium i Paryża oraz martwa natura z motywem kwiatowym.