Ołówek, papier; 21 x 25 cm Sygnowany śr. d.: AK; p. g.: 13
Około 1910 ukształtowała się charakterystyczna dla sztuki Karpińskiego formuła portretu kobiecego wywodząca się z wyrafinowanej estetyki Jamesa McNeill Whistlera. Whistlerowską proweniencję mają wyciszone harmonie srebrzystych błękitów, bieli i czerni eleganckich strojów i wykwintnych kapeluszy modelek starannie upozowanych we fragmentarycznie uchwyconych wnętrzach lub na neutralnych tłach zatopionych w rozproszonym, rozwibrowanym świetle (Modelka Jane, 1908, Portret Janiny Zarzyckiej, 1910). W dojrzałej fazie twórczości Karpińskiego nasila się stopień szkicowości obrazowania, zaś ulubionym motywem stają się białe i żółte róże, anemony, chryzantemy, peonie, astry i maki. Szkic przedstawia kobietę niosącą wodę. Ubrana jest w długą spódnicę, kubrak wykończony falbaną w dolnej części i białą koszulę z zapinanymi szerokimi mankietami. Wokół postaci artysta próbował znaleźć najodpowiedniejszy układ dla dłoni zaciskającej się na uchwycie wiadra, czy całej ręki w bufiastej bluzce marszczącej się w ruchu.
KARPIŃSKI Alfons
W LATACH 1891-1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz Azbego w Monachium (1903 r.). W latach 1904-1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego , w Paryżu w Academie Willi (1908 r.-1912 r.) oraz w 1922r. w Academie Collarossi. Na stałe mieszkał w Krakowie, gdzie zajmował się również działalnością pedagogiczną. Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W początkowym okresie swej twórczości Karpiński malował sceny rodzajowe i miejskie pejzaże - głównie widoki Monachium i Paryża. Popularność zdobył dzięki przedstawieniom martwych natur i portretów kobiet. Podróżował do Włoch, Londynu, Budapesztu. Był członkiem m.in. TPSP w Krakowie, wiedeńskiej "Secesji". W latach 1918-1927 został wiceprezesem TPSP w Krakowie. Głównym tematem jego prac były portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie głównie Monachium i Paryża oraz martwa natura z motywem kwiatowym.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl