Olej, tektura; 35 X 50 cm Sygnowany p. d.: Karpiński Na odwrociu podpis: Groszki malowane z natury | Karpiński
Po studiach u L. Wyczółkowskiego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, u A. Abégo w Monachium i u K. Pochwalskiego w Wiedniu, podróżował do Włoch, Paryża, Londynu. Związany stale z Krakowem, należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", uczestniczył w wielu wystawach. Na bogatą spuściznę twórczą artysty składają się malowane we wcześniejszym okresie sceny rodzajowe, pejzaże i portrety, a także martwe natury z kwiatami, które z czasem stały się głównym tematem jego obrazów o przytłumionej gamie barwnej i rozproszonym świetle. Podczas wojny został zmobilizowany do armii austriackiej i ranny pod Kraśnikiem. W 1922 wyjechał na dodatkowe studia do Paryża do Academie Colarassi. W 1926 był we Włoszech. Na stałe zamieszkał w Krakowie. Z pierwszego okresu twórczości (do 1914) znane są kompozycje symboliczne (Prometeusz) i sceny z życia paryskiej i krakowskiej cyganerii. Najważniejsze są jednak secesyjne portrety o dekoracyjnie traktowanej plamie barwnej, wyrazistym konturze, przytłumionym kolorycie, gładkiej fakturze, przedstawiające postaci aktorek i modelek o ostrych, niekiedy "demonicznych" rysach. Po I wojnie światowej malował salonowe portrety i kompozycje kwiatowe, rzadziej pejzaże, co pozwala sytuować prezentowany obraz w późniejszym okresie jego twórczości. Na stole nakrytym niebieską serwetą ustawiona została kompozycja składająca się z filiżanki na spodeczku po lewej i szerokiego niskiego wazonu po prawej z groszkami w kolorze różowym. Dla dopełnienia kompozycji nad filiżanką na ścianie zawieszony został medalion z wizerunkiem postaci. Obraz malowany jest gładko, lekkimi pociągnięciami pędzla. Utrzymany został w pastelowej kolorystyce.
KARPIŃSKI Alfons
W LATACH 1891-1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz Azbego w Monachium (1903 r.). W latach 1904-1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego , w Paryżu w Academie Willi (1908 r.-1912 r.) oraz w 1922r. w Academie Collarossi. Na stałe mieszkał w Krakowie, gdzie zajmował się również działalnością pedagogiczną. Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W początkowym okresie swej twórczości Karpiński malował sceny rodzajowe i miejskie pejzaże - głównie widoki Monachium i Paryża. Popularność zdobył dzięki przedstawieniom martwych natur i portretów kobiet. Podróżował do Włoch, Londynu, Budapesztu. Był członkiem m.in. TPSP w Krakowie, wiedeńskiej "Secesji". W latach 1918-1927 został wiceprezesem TPSP w Krakowie. Głównym tematem jego prac były portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie głównie Monachium i Paryża oraz martwa natura z motywem kwiatowym.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl