Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KARNY Alfons | Zuzanna, 1941 r.

Alfons KARNY (1901 Białystok - 1989 Warszawa)

Zuzanna, 1941 r.

piaskowiec, 51 x 21 x 21 cm

STAN ZACHOWANIA:
niewielki ubytek i spękania w partii nosa

LITERATURA:
- Katalog wystawy Alfona Karnego, CBWA Warszawa, 1972, nr 290 (jako praca zaginiona)

Prezentowana praca pochodzi z wojennego okresu twórczości Alfonsa Karnego. Rzeźba, przywodząca na myśl na wpół wykończone, czy opracowane tylko w detalach rzeźby Michała Anioła, zdradza szereg analogii z innymi pracami Karnego z lat 40. XX wieku, np. "Portretu Isi", czy "Spotkania z muzą". Te analogie to zarówno rysy twarzy modelki, szeroka fala jej włosów, czy charakterystyczna szorstka, sześcienna kostka podstawy. To właśnie te elementy decydują o odmienności pracy od przedwojennych dzieł rzeźbiarza: gładkich i klasycyzujących. Zdaniem monografisty rzeźbiarza, Andrzeja Kisielewskiego, to właśnie początek lat 40. i prace powstałe podczas nazistowskiej okupacji wyznaczają najważniejszą cezurę w twórczości artysty. Kisielewski tak pisał o wojennej twórczości Karnego: "Rzeźbiarz pozostał w Warszawie. Rozpoczął urządzanie nowej pracowni w jednym z budynków przy ulicy Wspólnej, również na strychu. Bardzo szybko przystąpił do realizacji nowych rzeźb. W tym okresie twórczość Alfonsa Karnego zdaje się osiągać swoją pełnię, jakby na przekór okupacyjnej codzienności. Jego rzeźby charakteryzują się swoistym klimatem, stają się rozpoznawalnymi poprzez określony charakter pisma (...). Portrety te, ściśle podporządkowane strukturze materiału, nie są jednak monotonne i nużące w swojej masie, pomimo jakże podobnych często rozwiązań formalnych. Wcześniejsze, na pozór rozbiegane i chaotyczne poszukiwania artysty łączą się teraz w jedną całość. W rzeźbie Karnego kumuluje się dekoracyjny linearyzm wyniesiony jeszcze z okresu zainteresowań grafiką i rysunkiem. Ujawnia się rytmika form będąca echem 'zaciosów' z kręgu ugrupowania Rytm. Pojawia się również i to, co jeden z krytyków (w odniesieniu do prac Stanisława Ostrowskiego) wcześniej określił 'porodinowskim psychologizmem Ostrowskiego'. Nadal silne jest ciążenie rzeźby Karnego ku klasycyzmowi wyniesionemu z pracowni Tadeusza Breyera - jednak coraz mniej znajdziemy tutaj poprzedniej stylizacji.

Polski rzeźbiarz. Portretował wybitne postacie polskie (Mikiłaj Kopernik, Aadam Mickiewicz, Józef Piłsudski) i obce. Jego granitowe i brązowe rzeźby otrzymały złote medale na wystawach w Paryżu i Brukseli. W 1920 zaciągnął się do armii gen. Józefa Hallera. W 1923 roku osiedlił się Warszawie. W 1924 roku rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Breyera. W 1925 roku rzeźby Karnego zostały zaprezentowane na wystawie prac uczniów wyższych szkół artystycznych w ramach Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Po ukończeniu nauki, w 1930 roku, artysta otrzymał stypendium na wyjazd do Francji, Niemiec i Belgii. W 1939 roku rzeźby Karnego wystawiane były w Londynie, a potem w Nowym Jorku - skąd już nie powróciły z powodu wybuchu II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku podczas bombardowania Warszawy spłonęła pracownia artysty wraz z dziełami rzeźbiarskimi. Po wojnie Karny tworzył w duchu polskiego socrealizmu. Jednak jego prace z tego okresu, choć podejmowały pożądane wówczas tematy, pod względem stylistycznym nie odbiegały daleko od form, które ukonstytuowały się w twórczości artysty w latach trzydziestych. W 1949 roku otrzymał pracownię w Warszawie przy ul. Wiejskiej. W 1960 roku rzeźbiarz urządził sobie wakacyjną pracownię w Gdańsku, dokąd wyjeżdżał rokrocznie w okresie letnim. W 1963 roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa prac Alfonsa Karnego - objazdowy pokaz jego rzeźb.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl