Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KIRIUSZYN Aleksy | KOZACY

Aleksy KIRIUSZYN (1886 Płock - 1972 Płock)

KOZACY

Akwarela, papier; 30 x 40 cm
Sygnowany p.d.: A. Kiriuszyn

Pochodził z rosyjskiej rodziny prawosławnej. Ukończył Gimnazjum Państwowe w Płocku i w 1905 r. zdał egzamin na nauczyciela powiatowego. Następnie uczęszczał do szkoły malarskiej przy Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie ukończył trzy kursy. Po odbyciu służby wojskowej wrócił do Płocka w 1911 r. i przez kilka lat uczył kaligrafii, rysunków i kreślenia w Państwowym Gimnazjum Męskim. W czasie I wojny światowej służył w armii rosyjskiej. Po krótkim pobycie na Ukrainie w 1922 r. wrócił do Płocka. Pracował w Zarządzie Dróg Wodnych w Płocku. W 1943 r. oddelegowany został do Biura Elektrowni Miejskiej celem sporządzania pomiarów i planów elektrowni w Radziwiu. Po wojnie, w 1947 r. przeniesiony został do Zakładu Sieci Elektrycznych na stanowisko starszego kreślarza, z czasem został kierownikiem kreślarni. W 1958 r. przeszedł na emeryturę. Od tego czasu oddawał się już tylko malowaniu.
Artysta pozostawał przez lata na uboczu płockiego środowiska artystycznego. Zaproszony do udziału w wystawie w lutym 1932 r. zrezygnował z pokazu. Publicznie wystawiał po raz pierwszy w 1933 r. w sali Resursy Obywatelskiej w Płocku. W latach 50. brał udział w Wojewódzkiej Wystawie Plastyków Amatorów, choć jego warsztat malarza akwarelisty był już w pełni profesjonalny.
W kaplicy prawosławnej w Płocku zachowały się ikony, które wykonał na początku lat 30. XX w.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KIRIUSZYN Aleksy
Aleksy Kiriuszyn urodził się w 1886 r. w Płocku w rosyjskiej rodzinie prawosławnej. Ukończył Gimnazjum Państwowe w Płocku i w 1905 r. zdał egzamin na nauczyciela powiatowego. Następnie uczęszczał do szkoły malarskiej przy Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie ukończył trzy kursy. Po odbyciu służby wojskowej wrócił do Płocka w 1911 r. i przez kilka lat uczył kaligrafii, rysunków i kreślenia w Państwowym Gimnazjum Męskim.

W czasie I wojny światowej służył w armii rosyjskiej. Po krótkim pobycie na Ukrainie w 1922 r. wrócił do kraju, do rodzinnego Płocka. Przez ok. 10 lat pracował w Zarządzie Dróg Wodnych w Płocku. W okresie okupacji niemieckiej podjął pracę w Wydziale Techniczno-Budowlanym Zarządu Miejskiego, a w 1943 r. oddelegowany został do Biura Elektrowni Miejskiej celem sporządzania pomiarów i planów elektrowni w Radziwiu. Po wojnie, w 1947 r. przeniesiony został do Zakładu Sieci Elektrycznych na stanowisko starszego kreślarza, z czasem został kierownikiem kreślarni. W 1958 r. przeszedł na emeryturę. Od tego czasu w zaciszu skromnego mieszkania na ulicy Kwiatka w Płocku oddawał się już tylko swojej pasji – malowaniu. Aleksy Kiriuszyn zmarł w 1972 r. Pochowany został w grobie rodzinnym na cmentarzu prawosławnym w Płocku.

Artysta nigdy nie był związany z żadnym stowarzyszeniem czy związkiem plastyków, pozostawał przez lata na uboczu płockiego środowiska artystycznego. Zaproszony do udziału w wystawie w lutym 1932 r. w salach Hotelu Angielskiego przez Klub Artystyczny Płocczan z niewiadomych przyczyn zrezygnował z pokazu. Publicznie wystawiał po raz pierwszy w 1933 r. w sali Resursy Obywatelskiej w Płocku. W latach 50. brał udział w Wojewódzkiej Wystawie Plastyków Amatorów, choć jego warsztat malarza akwarelisty był już w pełni profesjonalny.
W kaplicy prawosławnej w Płocku do dziś zachowały się ikony, które Aleksy Kiriuszyn wykonał prawdopodobnie na początku lat 30. XX w. Było to jego pierwsze poważne zamówienie o randze artystycznej.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl