olej, płótno; 70 x 59 cm; sygn. i dat. p. d.: A. Stankiewicz 1856 Roma
"Wędrowny kobziarz" Aleksandra Stankiewicza pochodzi z okresu, kiedy artysta przebywał w Rzymie. Malarz mieszkał tam przez znaczną część swego życia, stąd liczne w jego malarstwie portrety mieszkańców tego kraju oraz częste nawiązywanie do rodzajowego malarstwa włoskiego. Według Tadeusza Dobrowolskiego w tworzonych wizerunkach kobiecych, malarstwo Stankiewicza przypomina Grottgera, a w scenach rodzajowych - Szczedrina. W jego dziełach znaleźć można także konwencjonalne portrety olejne i liczne sceny pasterskie. Rzym, obok Monachium i Paryża stanowił ważne środowisko malarskie XIX wieku. Artyści mieszkający we Włoszech zajmowali się głównie malarstwem religijnym. Dużym wsparciem w ich działalności była księżna Zofia Odescalchi z domu Branicka oraz polski Zakon Zmartwychwstańców. Pod koniec I połowy XIX wieku we Włoszech wśród kolonii polskiej obserwuje się przeplatanie klasycyzmu rzymskiego z prądem romantyczno-historycznym (lub bardziej pseudoromantycznym). W tym czasie tworzono włoskie sceny rodzajowe i typy ludowe, które były obecne w malarstwie polskich artystów również w II połowie wieku. Miejscem spotkań środowiska artystycznego była Caffe Greco, w której prowadzono dyskusje oraz czytano polską prasę. Obrazy Aleksandra Stankiewicza pokazywane były w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu i Galerii Tretiakowa w Moskwie
STANKIEWICZ Aleksander
Od 1840 roku brał udział w warszawskich Wystawach Sztuk Pięknych. W 1843 roku został przyjęty do Akademii Sztuk pięknych w Petersburgu. By uczniem A.T. Markowa. W 1846 roku Akademia nadała mu tytuł "niekłassnyj chudożnik". Następnie wyjechał do Rzymu gdzie namalował obraz "Pius XI błogosławiący lud" za który otrzymał order św. Sylwestra. We wczesnym okresie twórczości malował portrety charakteryzujące się bezpośredniością i szczerością. W połowie lat pięćdziesiątych wykonał trzy kompozycje ołtarzowe dla kościoła w Czernihowie. W późniejszym okresie malował nadal portrety, odznaczające się biegłością techniczną, lecz konwencjonalne.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna). Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny. Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl