Olej, sklejka; 32 x 46,7 cm Sygnowany p. d.: A Sarnowicz Na odwrocie nalepka zapewne TZSP nr 06292: Autor: Sarnowicz Al. (atramentem), nr 06292| Tytuł: Bezkrólewie (atramentem) | Rodzaj dzieła: ol.
Aleksander Sarnowicz studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z przerwami w latach 1905-1910 pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego, następnie wyjechał na dwa lata do Francji. Podczas swoich podróży odwiedził m.in. Salzburg, a następnie zamieszkał w Kijowie. Do kraju powrócił w 1919 roku i wstąpił do Legionów. W latach 1912-1921 wystawiał w Zachęcie. W twórczości artysty dominują pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe i studia zwierząt, od lat dwudziestych często pojawiają się motywy tatrzańskie. Jego malarstwo pejzażowe wyraźnie nawiązuje do prac ulubionych malarzy Sarnowicza: Józefa Chełmońskiego i Jana Stanisławskiego. W sposób symboliczny przedstawił artysta okres bezkrólewia jako chaos, rozpanoszenie drobiu wydziobującego ziarno w zbożu. W świetle pochmurnego dnia malarz w sposób lekki i z wyraźną znajomością pejzażu szkoły Stanisławskiego prezentuje widok polskiej wsi oddając jej realia.
SARNOWICZ Aleksander
W latach 1905 - 1906 i1909 - 1910 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem L. Wyczółkowskiego. Po studiach na dwa lata wyjechał do Francji. Od 1921 r. stale i z dużym powodzeniem wystawiał swoje obrazy w warszawskiej Zachęcie. W czasie wojny namalował kilka kompozycji batalistycznych, ale jego twórczość - na którą składały się wyłącznie obrazy olejne - to przede wszystkim pejzaże, sceny z życia wsi i miasteczek, studia zwierząt. W latach dwudziestych malował również motywy tatrzańskie i portrety górali.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl