Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LASZENKO Aleksander | Naga hurysa

Aleksander LASZENKO (1883 Annówka pow. Wołczański, gub. Charkowska - 1944 Włocławek)

Naga hurysa

olej/płótno naklejone na sklejkę, 42 x 54 cm
sygnowany l.d.: 'A. Laszenko'

Aleksandra Laszenkę z pewnością można określić mianem artysty-podróżnika, gdyż to właśnie podróże stanowiły niebagatelną inspirację dla twórczości tego malarza orientalisty. Zajmował się on niemal wyłącznie tematyką egzotyczną. Warto się zatem przyjrzeć itinerarium odbytych przez artystę podróży. Pierwszą ważną wyprawę odbył wraz z ojcem do Egiptu, mając zaledwie czternaście lat. W późniejszym okresie podróże stały się stałym elementem jego życia. W latach 1903-04 odbył podróż dookoła świata. Niemal rokrocznie wyjeżdżał do Egiptu, zwiedził też Bliski Wschód, Tunezję i Maroko, a także wyprawił się Nilem w głąb Afryki, docierając w 1906 do ówczesnego Konga Belgijskiego, a w 1909 do Erytrei i granic ówczesnej Abisynii. Przypuszcza się również, iż w 1922 roku poznał Howarda Cartera, odkrywcę grobowca Tutanchamona. Dzięki tej znajomości malarz wykonał notatki i szkice w miejscu prowadzonych badań oraz podjął się w pełni przedstawiania w malarstwie motywów orientalnych, począwszy od utrwalania scen z życia lokalnej ludności, aż po portrety modlących się beduinów oraz tamtejszych kobiet, czego przykładem jest prezentowany na aukcji portret młodej i pięknej hurysy. Hurysa, wedle wierzeń muzułmańskich, jest dziewicą przebywającą w raju, obiecaną nagrodzonym wiernym.

Po ukończeniu szkoły korpusu kadetów w Połtawie (1900) Aleksander Laszenko został studentem Konstantynowskiej Szkoły Oficerów Artylerii w Petersburgu, którą ukończył w 1904 roku. Równocześnie uczył się malarstwa w petersburskiej Akademii pod kierunkiem Wołkowa, Dubowskoja, Makowskiego i Riepina. W 1918 roku przyjechał do Polski; początkowo zamieszkał w majątku Wola Sosnowska na Kujawach, a od 1932 roku osiadł we Włocławku.

Po ukończeniu szkoły korpusu kadetów w Połtawie (1900) został studentem Konstantynowskiej Szkoły Oficerów Artylerii w Petersburgu, którą ukończył w 1904. Równocześnie uczył się malarstwa w petersburskiej Akademii pod kierunkiem Wołkowa, Dubowskoja, Makowskiego i Riepina. W 1918 przyjechał do Polski; początkowo zamieszkał w majątku Wola Sosnowska na Kujawach, a od 1932 osiadł we Włocławku. W 1903-04 odbył podróż dookoła świata. Niemal rokrocznie wyjeżdżał do Egiptu. Zwiedził Bliski Wschód, Tunezję i Maroko, a także wyprawił się Nilem w głąb Afryki, docierając w 1906 do ówczesnego Konga Belgijskiego, a w 1909 do Erytrei i granic ówczesnej Abisynii. Wyprawiał się też do Azji, objechał Europę, a także wojażował po Polsce. W czasie pobytu w Egipcie w 1922 roku zawarł znajomość z Howardem Carterem, odkrywcą grobowca Tutonchamona i dzięki tej znajomości wykonał wiele szkiców i notatek w miejscu prowadzonych badań. Te liczne podróże znalazły odzwierciedlenie w tematyce jego prac. Malował pustynie, oazy, wielbłądy, osiołki, karawany, widoki wiosek i miast (szczególnie Jerozolimy i Kairu), piramidy, egipskie świątynie zabytkowe budowle oraz portrety tubylców i sceny z ich życia - targi, bazary, pracę na roli, modlitwę, ich święta. Znane są także, zdecydowanie mniej liczne, pejzaże rodzime: widoki morskie, górskie i leśne. Portretował też swoich przyjaciół i bliskich w strojach wschodnich. Zajmował się ponadto drzeworytem barwnym i litografią.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LASZENKO Aleksander
Urodził się w Annówce w 1883r., zmarł w 1944r. we Włocławku. Był malarzem i podróżnikiem. Malarstwo studiował w Petersburgu (1901-1904). Po ukończeniu szkoły oficerskiej w Petersburgu (1904) służył w jednostkach artylerii Leib-Gwardii. W następnych latach wiele podróżował - niemal każdego roku wyjeżdżał do Egiptu W Egipcie pasjonował się wykopaliskami archeologicznymi - przyjaźnił się z Howardem Carterem, odkrywcą grobowca Tutenchamona. Odbył podróż dookoła świata i po Europie. W 1918 r. osiedlił się w Polsce, początkowo w Woli Sosnowej, a następnie przeniósł się do Włocławka, gdzie miał pracownię malarską i poświęcił się całkowicie malarstwu i związanymi z nim wyprawami artystycznymi. Zwiedził Algierię, Tunezję, Maroko, Palestynę, Egipt. Zafascynowany egzotyką odwiedzanych krajów malował kompozycje, w których przedstawiał sceny z życia tubylców, jeźdźców na wielbłądach w pustyni lub oazie, widoki starych miast, bazarów, zabytkowych dzielnic i budowli. Dominują obrazy o tematyce orientalnej - widoki oaz, wiosek, karawany, widoki miast i zabytków egipskich oraz portrety kobiet o egzotycznej urodzie.
Począwszy od 1921 roku artysta regularnie wystawiał swe prace w warszawskiej Zachęcie, zyskując zainteresowanie publiczności i krytyki.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl