Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LASZENKO Aleksander | DZIEWCZYNA Z BENGAZI, 1935

Aleksander LASZENKO (1883 Annówka pow. Wołczański, gub. Charkowska - 1944 Włocławek)

DZIEWCZYNA Z BENGAZI, 1935

olej, płótno naklejone na tekturę
99,5 x 69,4 cm
sygn. l.d.: A. Laszenko | Benghazi 35.
Na odwrocie fragment drukowanej nalepki ze szczątkowo zachowanym napisem: 05

Aleksander Laszenko - malarz i podróżnik; początkowo zamierzał poświęcić się karierze wojskowej, kształcąc się w korpusie kadetów w Połtawie oraz w szkole artylerii w Petersburgu, którą ukończył w roku 1904. Następnie przez kilka lat służył w armii, a w 1916 uzyskał stopień pułkownika. Równocześnie jednak zajmował się malarstwem i - w latach 1901-1904 - studiował w Petersburgu, m.in. pod kierunkiem Władimira Makowskiego i Ilji Riepina. Dużo podróżował. W roku 1897/98 był po raz w Egipcie, kraju, który zafascynował go szczególnie. Później jeździł tam jeszcze wielokrotnie, podróżował też do Algierii, Maroka, Tunisu, do Palestyny i Jordanii. W latach 1903-1909 odbył podróż dookoła świata, zwiedził także kraje Europy. W roku 1918 osiadł na stałe w Polsce - najpierw w Woli Sosnowej, a później we Włocławku. Wówczas już całkowicie poświęcił się malarstwu. Wielokrotnie wyjeżdżał jeszcze na długie pobyty do Egiptu i innych krajów Afryki północnej, a urzeczony egzotyką Orientu malował studia i portrety Arabów, rodzajowe sceny arabskie, widoki starych miast, bazarów, zabytkowych budowli, pejzaże pustynne, oazy, wielbłądy, karawany. Kompozycje te przetwarzał też na barwne drzeworyty, linoryty, litografie. Zawsze dużą wagę przywiązywał do roli światła słonecznego, starając się możliwie wiernie oddawać charakterystyczną dla krajów wschodu, ostrą grę blasków i cieni. W Egipcie poznał Howarda Cartera i dzięki tej znajomości mógł wykonać liczne szkice w - odkrytym w 1922 - grobowcu Tutanchamona. Od 1921 brał udział w licznych wystawach, m.in. w TZSP w Warszawie, w Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Krakowie, we Lwowie oraz w Berlinie, Hamburgu, Paryżu, Brukseli, Kairze i Luxorze. Miał też kilka wystaw indywidualnych, a jego prace cieszyły się sporym powodzeniem. Obrazy, rysunki i grafiki artysty znajdują się, m.in. w Muzeach Okręgowych w Białymstoku, Bydgoszczy, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Ziemi Kujawskiej we Włocławku i w zbiorach Lwowskiej Galerii Obrazów.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LASZENKO Aleksander
Urodził się w Annówce w 1883r., zmarł w 1944r. we Włocławku. Był malarzem i podróżnikiem. Malarstwo studiował w Petersburgu (1901-1904). Po ukończeniu szkoły oficerskiej w Petersburgu (1904) służył w jednostkach artylerii Leib-Gwardii. W następnych latach wiele podróżował - niemal każdego roku wyjeżdżał do Egiptu W Egipcie pasjonował się wykopaliskami archeologicznymi - przyjaźnił się z Howardem Carterem, odkrywcą grobowca Tutenchamona. Odbył podróż dookoła świata i po Europie. W 1918 r. osiedlił się w Polsce, początkowo w Woli Sosnowej, a następnie przeniósł się do Włocławka, gdzie miał pracownię malarską i poświęcił się całkowicie malarstwu i związanymi z nim wyprawami artystycznymi. Zwiedził Algierię, Tunezję, Maroko, Palestynę, Egipt. Zafascynowany egzotyką odwiedzanych krajów malował kompozycje, w których przedstawiał sceny z życia tubylców, jeźdźców na wielbłądach w pustyni lub oazie, widoki starych miast, bazarów, zabytkowych dzielnic i budowli. Dominują obrazy o tematyce orientalnej - widoki oaz, wiosek, karawany, widoki miast i zabytków egipskich oraz portrety kobiet o egzotycznej urodzie.
Począwszy od 1921 roku artysta regularnie wystawiał swe prace w warszawskiej Zachęcie, zyskując zainteresowanie publiczności i krytyki.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Pozycje nr 15, 91 i 92 zostały sprowadzone z państwa spoza Unii Europejskiej, do ceny ich sprzedaży doliczany jest dodatkowo podatek graniczny w wysokości 8% kwoty wylicytowanej. Opłata ta nie zostanie pobrana, jeśli obraz po zakupie opuści UE.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl