Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LASZENKO Aleksander | Beduin, 1933 r.

Aleksander LASZENKO (1883 Annówka pow. Wołczański, gub. Charkowska - 1944 Włocławek)

Beduin, 1933 r.

drzeworyt/papier, 47 x 43 cm
sygnowany ołówkiem l.d.: 'Laszenko', datowany i opisany p.d.: 'drzeworyt 1933'

Po ukończeniu szkoły korpusu kadetów w Połtawie (1900) został studentem Konstantynowskiej Szkoły Oficerów Artylerii w Petersburgu, którą ukończył w 1904. Równocześnie uczył się malarstwa w petersburskiej Akademii pod kierunkiem Wołkowa, Dubowskoja, Makowskiego i Riepina. W 1918 przyjechał do Polski; początkowo zamieszkał w majątku Wola Sosnowska na Kujawach, a od 1932 osiadł we Włocławku. W 1903-04 odbył podróż dookoła świata. Niemal rokrocznie wyjeżdżał do Egiptu. Zwiedził Bliski Wschód, Tunezję i Maroko, a także wyprawił się Nilem w głąb Afryki, docierając w 1906 do ówczesnego Konga Belgijskiego, a w 1909 do Erytrei i granic ówczesnej Abisynii. Wyprawiał się też do Azji, objechał Europę, a także wojażował po Polsce. W czasie pobytu w Egipcie w 1922 roku zawarł znajomość z Howardem Carterem, odkrywcą grobowca Tutonchamona i dzięki tej znajomości wykonał wiele szkiców i notatek w miejscu prowadzonych badań. Te liczne podróże znalazły odzwierciedlenie w tematyce jego prac. Malował pustynie, oazy, wielbłądy, osiołki, karawany, widoki wiosek i miast (szczególnie Jerozolimy i Kairu), piramidy, egipskie świątynie zabytkowe budowle oraz portrety tubylców i sceny z ich życia - targi, bazary, pracę na roli, modlitwę, ich święta. Znane są także, zdecydowanie mniej liczne, pejzaże rodzime: widoki morskie, górskie i leśne. Portretował też swoich przyjaciół i bliskich w strojach wschodnich. Zajmował się ponadto drzeworytem barwnym i litografią.

OPŁATY I PODATKI:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LASZENKO Aleksander
Urodził się w Annówce w 1883r., zmarł w 1944r. we Włocławku. Był malarzem i podróżnikiem. Malarstwo studiował w Petersburgu (1901-1904). Po ukończeniu szkoły oficerskiej w Petersburgu (1904) służył w jednostkach artylerii Leib-Gwardii. W następnych latach wiele podróżował - niemal każdego roku wyjeżdżał do Egiptu W Egipcie pasjonował się wykopaliskami archeologicznymi - przyjaźnił się z Howardem Carterem, odkrywcą grobowca Tutenchamona. Odbył podróż dookoła świata i po Europie. W 1918 r. osiedlił się w Polsce, początkowo w Woli Sosnowej, a następnie przeniósł się do Włocławka, gdzie miał pracownię malarską i poświęcił się całkowicie malarstwu i związanymi z nim wyprawami artystycznymi. Zwiedził Algierię, Tunezję, Maroko, Palestynę, Egipt. Zafascynowany egzotyką odwiedzanych krajów malował kompozycje, w których przedstawiał sceny z życia tubylców, jeźdźców na wielbłądach w pustyni lub oazie, widoki starych miast, bazarów, zabytkowych dzielnic i budowli. Dominują obrazy o tematyce orientalnej - widoki oaz, wiosek, karawany, widoki miast i zabytków egipskich oraz portrety kobiet o egzotycznej urodzie.
Począwszy od 1921 roku artysta regularnie wystawiał swe prace w warszawskiej Zachęcie, zyskując zainteresowanie publiczności i krytyki.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl