olej, płótno 36,4 x 24,5 sygnowany u dołu po lewej: "AG 1878" (monogram wiązany)
Na odwrocie kartka wystawowa z 1910 z tytułu obrazu "Klasztorny krużganek". Postać zakonnika w białym habicie może wskazywać na kościół oo. Dominikanów. Jeden z ostatnich obrazów Gryglewskiego, który schyłek życia spędził w Gdańsku i tam odebrał sobie życie. "Biegły perspektywista, malarz wedut, wnętrz pałacowych i kościelnych". Pochodził z galicyjskiej prowincji, całe życie borykając się z biedą. Studiował w krakowskiej Szkole szt. p., gdzie prof. Łuszczkiewicz ukierunkował go na architekturę zabytkową. Zaprzyjaźniony z Matejką, wykreślał mu perspektywę jego wielkich płócien, a z kolei (wedle miarodajnego M. Gorzkowskiego) "do niemal wszystkich perspektywicznych obrazów Gryglewskiego Matejko z życzliwości malował różne małe figurki".
GRYGLEWSKI Aleksander
Gryglewski - adept krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych - był malarzem architektury nawiązującym zarówno do tradycji malarstwa wedutowego jak i romantycznej idei utrwalania narodowych pamiątek. Malował widoki miast, wnętrza kościołów i pałaców. Jego obrazy malowane z nienagannie wykreśloną perspektywą i dbałością o szczegóły mają dziś dodatkowo wagę dokumentu, zwłaszcza gdy przedstawiają budowle nie istniejące dziś w dawnym kształcie (np. wnętrza zamku w Podhorcach). Artysta, zaprzyjaźniony z Janem Matejką, współpracował z nim przy wykreślaniu perspektywy do Kazania Skargi i Kopernika, z kolei Matejko niejednokrotnie domalowywał sztafaż w obrazach Gryglewskiego. Od 1877 r. do śmierci prowadził katedrę perspektywy w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Nękany kłopotami rodzinnymi i finansowymi, w przypływie depresji popełnił samobójstwo.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl