Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GRYGLEWSKI Aleksander | `Kościół oo Bernardynów w Przeworsku`

Aleksander GRYGLEWSKI (1833-1879)

`Kościół oo Bernardynów w Przeworsku`

akwarela/papier,
23 x 19 cm
u dołu na dodatkowej kartce: `A. Gryglewski | mal. z natury | Kościół oo Bernardynów | w Przeworsku`

Malarz, profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1852-57 studiował w Krakowie na oddziale Sztuk Pięknych w Instytucie Technicznym. Pomagał J. Matejce w wykreślaniu perspektywy obrazów. Na dalsze studia malarskie wyjechał z Matejką do Monachium. Powrócił do Krakowa i w latach 1860-69 poświęcił się utrwalaniu w drobiazgowo wykańczanych obrazach widoków i wnętrz krakowskich zabytków, głównie kościołów. Reprodukcje drzeworytowe jego obrazów zamieszczały w latach 1863-75 "Kłosy", a w latach 1863-72 "Tygodnik Ilustrowany". Dziełem jego życia było utrwalenie na płótnie najcenniejszych zabytków architektury polskiej. W latach 1872-73 malował wnętrza Łazienek w Warszawie, w latach 1873-74 w Wilanowie, a w 1875 Zamek Królewski i Pałac Prymasowski. Wyjeżdżał do Bardejowa (1864) i do salin w Wieliczce (1869). W 1870 malował zabytki Pragi, a w Wiedniu obrazy z kościoła św. Szczepana. W 1871 malował we Lwowie, Podkamieniu, Olesku, a najdłużej w Podhorcach. W latach 1875-77 mieszkał w Krośnie i tu malował krajobrazy i wnętrze kościoła. W latach 1877-1879 był kierownikiem katedry perspektywy w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GRYGLEWSKI Aleksander
Gryglewski - adept krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych - był malarzem architektury nawiązującym zarówno do tradycji malarstwa wedutowego jak i romantycznej idei utrwalania narodowych pamiątek. Malował widoki miast, wnętrza kościołów i pałaców. Jego obrazy malowane z nienagannie wykreśloną perspektywą i dbałością o szczegóły mają dziś dodatkowo wagę dokumentu, zwłaszcza gdy przedstawiają budowle nie istniejące dziś w dawnym kształcie (np. wnętrza zamku w Podhorcach). Artysta, zaprzyjaźniony z Janem Matejką, współpracował z nim przy wykreślaniu perspektywy do Kazania Skargi i Kopernika, z kolei Matejko niejednokrotnie domalowywał sztafaż w obrazach Gryglewskiego. Od 1877 r. do śmierci prowadził katedrę perspektywy w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Nękany kłopotami rodzinnymi i finansowymi, w przypływie depresji popełnił samobójstwo.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl