akwarela, ołówek/papier naklejony na tekturę, 56,5 x 39,5 cm sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Augustynowicz | Zakopane | 1909' wycisk brytyjskiego akwarelowego papieru Royal Watercolour Society l.g.: 'GUARANTEED | PURE PAPER | R.W.S.| PALL MALL'
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Warszawa
Wraz z wybuchem I wojny światowej Aleksander Augustynowicz wyjechał do Zakopanego, gdzie realizował serię akwarel, w których utrwalał przyrodę, typy i folklor góralski. Dzięki nim w pierwszych dekadach XX stulecia stał się malarzem popularnym i kolekcjonowanym. W 1921 roku osiedlił się w Poznaniu i powrócił do sztalugowego malarstwa olejnego. Portretował wtedy lokalne wyższe sfery oraz notabli, na przykład głowę państwa, prezydenta Ignacego Mościckiego. Prezentowany portret powstał w Zakopanem w 1909 roku, zanim jeszcze artysta osiadł pod Tatrami na stałe. Augustynowicz współpracował z czasopismami, które w tym czasie publikowały jego zakopiańskie ilustracje, jak również trudnił się wykonywaniem wizerunków przybyszy na Podhale. "Portret kobiety w kapeluszu" stanowi znakomity przykład akwarelowego warsztatu malarza. Z jednej strony subtelnie rozlewa plamę barwną, która tworzy na powierzchni papieru autentycznego świetlno-barwne efekty na tkaninie sukni. Z drugiej - posługuje się niepospolitym rysunkiem, za pomocą którego potrafi oddać konkret przedmiotów - niech przykładem będzie mistrzowsko wyrysowana partia parasolki. Nieznana dzisiaj z nazwiska modelka to przedstawicielka wyższej klasy średniej, prawdopodobnie turystka do Zakopanego, mieszkanka jednego z tamtejszych sanatoriów. Zakopane na początku XX wieku stawało się popularnym górskim kurortem i ośrodkiem turystyki, nowym Chamonix czy Davos. Augustynowicz odwiedzał je wtedy nie jako malarz folkloru, a portrecista mieszkańców "czarodziejskiej góry".
W latach 1883-86 studiował w SSP w Krakowie u Feliksa Szynalewskiego, Jana Matejki i Władysława Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w 1888 roku w pracowni Stefana Hollósy'ego w Monachium. Odbył wiele podróży artystycznych do Włoch i na Węgry. Mieszkał we Lwowie, Zakopanem i Poznaniu. Należał m.in. do warszawskiego Towarzystwa Zachęty oraz ZAP. W 1896 roku, na Międzynarodowej Wystawie w Berlinie, otrzymał złoty medal. Tematem jego prac były najczęściej pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i kwiaty. Obrazy artysty znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
AUGUSTYNOWICZ Aleksander
W latach 1883-1886 studiował w SSP w Krakowie u F. Szynalewskiego, J. Matejki i W. Łuszczkiewicza.. Naukę kontynuował w 1888r. w pracowni S. Hollósyego w Monachium. Odbył podróże do Włoch i na Węgry. Mieszkał we Lwowie, Zakopanem i Poznaniu. Należał m.in. do TZSP, ZAP. W 1896r. na Międzynarodowej Wystawie w Berlinie otrzymał złoty medal, a w 1937r. zdobył Złoty Krzyż Zasługi z okazji 50-lecia twórczości. Tematem jego prac były pejzaże, portrety, sceny rodzajowe, kwiaty. Posługiwał się głównie akwarelą. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Muzeum im. L. Wyczółkowskiego.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje cen wywoławczych we wszystkich katalogach aukcyjnych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl