Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
AUGUSTYNOWICZ Aleksander | Portret kobiety w czerwieni, 1890 r.

Aleksander AUGUSTYNOWICZ (1865-1944)

Portret kobiety w czerwieni, 1890 r.

olej/deska, 30,6 x 22,7 cm
sygnowany i datowany l.g.: 'Augustynowicz 1890.'

Rodzina Aleksandra Augustynowicza od pokoleń zamieszkiwała Kamieniec Podolski, a decyzją ojca Aleksandra – Wincentego – przeniosła się do Iskrzyni koło Krosna w Galicji. Aleksander urodził się już w Krośnieńskiem, gdzie w młodych latach mieszkał i uczył się w rodzinnym folwarku. Później uczęszczał do gimnazjum w Rzeszowie, a w 1883 zapisał się do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Szkolił się tam u Władysława Łuszczkiewicza, Feliksa Szynalewskiego i Jana Matejki. Wyjechał również do Monachium, gdzie uczył się w atelier Simona Hollósy’ego, a w kolejnych latach parokrotnie odwiedzał Italię, a także Węgry. Zwyczajowo karierę Augustynowicza dzieli się na trzy okresy. Od 1890 mieszkał we Lwowie, gdzie poślubił dziennikarkę Annę Czemeryńską. Tam uprawiał głównie olejne malarstwo portretowe, odnosząc sukcesy i zdobywając uznanie na tym polu. Do jego wczesnych dzieł mistrzowskich należy „Portret Sylwestra Sembratowicza”, metropolity lwowskiego obrządku grekokatolickiego i kardynała, profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza. Pracę wystawioną w Künstlerhaus w Wiedniu w 1897 zakupiło Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie jest przechowywana do dzisiaj. Otrzymywał tak prestiżowe zamówienia, jak zlecenie na dekorację foyer Teatru Miejskiego we Lwowie, otwartego w 1896. Prezentowane studium kobiety to praca Augustynowicza ze wczesnego okresu, kiedy to w jego twórczości dominowało malarstwo olejne (później uprawiał przede wszystkim akwarelę). Artysta przedstawił nieznaną modelkę w bliskim kadrze, koncentrując się na ekspresji jej twarzy. Przy tym oddał wdzięk jej stroju, barwnej koszulki, opaski i chustki, które kolorystyką nawiązują do tradycyjnego stroju ukraińskiego.

W latach 1883-86 studiował w SSP w Krakowie u Feliksa Szynalewskiego, Jana Matejki i Władysława Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w 1888 roku w pracowni Stefana Hollósy'ego w Monachium. Odbył wiele podróży artystycznych do Włoch i na Węgry. Mieszkał we Lwowie, Zakopanem i Poznaniu. Należał m.in. do warszawskiego Towarzystwa Zachęty oraz ZAP. W 1896 roku, na Międzynarodowej Wystawie w Berlinie, otrzymał złoty medal. Tematem jego prac były najczęściej pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i kwiaty. Obrazy artysty znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
AUGUSTYNOWICZ Aleksander
W latach 1883-1886 studiował w SSP w Krakowie u F. Szynalewskiego, J. Matejki i W. Łuszczkiewicza.. Naukę kontynuował w 1888r. w pracowni S. Hollósyego w Monachium. Odbył podróże do Włoch i na Węgry. Mieszkał we Lwowie, Zakopanem i Poznaniu. Należał m.in. do TZSP, ZAP. W 1896r. na Międzynarodowej Wystawie w Berlinie otrzymał złoty medal, a w 1937r. zdobył Złoty Krzyż Zasługi z okazji 50-lecia twórczości. Tematem jego prac były pejzaże, portrety, sceny rodzajowe, kwiaty. Posługiwał się głównie akwarelą. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Muzeum im. L. Wyczółkowskiego.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl