Akwarela, papier naklejony całą powierzchnią na tekturę; 35,5 x 75,4 cm Sygnowany niebieską akwarelą l. d.: Augustynowicz
Studiował w SSP w Krakowie w l. 1883-1886 pod kierunkiem F. Szynalewskiego, W. Łuszczkiewicza i J. Matejki. W 1888 r. przebywał w Monachium, gdzie korzystał głównie ze zbiorów Pinakoteki i krótko studiował w pracowni S. Hollesy`ego. Odbył podróże artystyczne do Włoch i na Węgry. W 1890 osiadł we Lwowie. W l. 1914-21 Mieszkał w Zakopanem, odwiedzając Kraków. W 1921 przeniósł się do Poznania, skąd robił wycieczki do Zakopanego i na huculszczynę. Działalność artystyczną rozpoczął od malowania niewielkich obrazów rodzajowych, największe uznanie zdobył jako malarz portretów. Wypowiadał się przede wszystkim w technice akwarelowej. Malował także studia kwiatów, kwitnące drzewa, pejzaże z Tatr, Huculszczyzny, Podola, Poznańskiego i Pomorza, wprowadzając do nich niejednokrotnie zabytki architektury. Był członkiem lwowskiego ZAP, należał do warszawskiego Klubu Akwarelistów Polskich. Był członkiem TZSP, wystawiał w TPSP w Krakowie i w Warszawie, w Salonie A. Krywulta, F. Rychlinga i A. Gutnajera, w TZSP w Poznaniu. Wystawiał w Wiedniu, Monachium, Petersburgu, Londynie, Berlinie. Jego sztuka cieszyła się dużym uznaniem. Prace artysty znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu, Krakowie. Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Śląskim we Wrocławiu, Regionalnym w Gorlicach, w Rzeszowie i Łańcucie.
AUGUSTYNOWICZ Aleksander
W latach 1883-1886 studiował w SSP w Krakowie u F. Szynalewskiego, J. Matejki i W. Łuszczkiewicza.. Naukę kontynuował w 1888r. w pracowni S. Hollósyego w Monachium. Odbył podróże do Włoch i na Węgry. Mieszkał we Lwowie, Zakopanem i Poznaniu. Należał m.in. do TZSP, ZAP. W 1896r. na Międzynarodowej Wystawie w Berlinie otrzymał złoty medal, a w 1937r. zdobył Złoty Krzyż Zasługi z okazji 50-lecia twórczości. Tematem jego prac były pejzaże, portrety, sceny rodzajowe, kwiaty. Posługiwał się głównie akwarelą. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Muzeum im. L. Wyczółkowskiego.