Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
CARRIER BELLEUZE Albert-Ernest de | MARIA STUART

Albert-Ernest de CARRIER BELLEUZE (1824 Anizy-le-Château - 1887 Sèvres)

MARIA STUART

Brąz
wys. 65 cm
Sygnowana: A. Carrier

Francuski rze¼biarz i projektant. Jeden z najbardziej płodnych i wszechstronnych rze¼biarzy XIX w. i wybitnych przedstawicieli sztuki francuskiej II Cesarstwa. Rze¼bił popiersia portretowe, pomniki, dekoracyjną rze¼bę małoformatową oraz inne rze¼biarskie obiekty dekoracyjne. Do około roku 1868 sygnował swoje dzieła: A. Carrier. Początkowo uczył się w warsztacie złotniczym. W roku 1840, dzięki pomocy finansowej Davida d`Angers, rozpoczął studia w paryskiej Ecole des Beaux-Arts, jednak kłopoty finansowe zmusiły go do przeniesienia się do Petite Ecole i studiowania sztuk dekoracyjnych. Tworzył wtedy nieduże modele dla producentów porcelany i brązu. W latach 50-tych XIX wieku pracował w Anglii jako projektant w manufakturze ceramiki w Minton (powodem jego emigracji mogły być wydarzenia Wiosny Ludów) oraz dla innych wytwórni ceramiki i odlewni, m.in. Wedgwooda. Po powrocie do Francji w 1855 roku nadal współpracował w firmami angielskimi. Od roku 1857 wystawiał swoje rze¼by na Salonie. Pierwszy sukces odniósł w roku 1863, kiedy jedną z jego rze¼b zakupił Napoleon III. Poza rze¼bami o tematyce mitologicznej czy personifikacjami, zwykle utrzymanymi w stylistyce neobarokowej, tworzył także kompozycje religijne. Spośród jego pomników najsłynniejsze to: gen. Masseny i Aleksandra Dumasa ojca. Sporo jego pomników było importowanych za granicę, w tym także do Argentyny, w której dzieła rze¼biarzy francuskich cieszyły się ogromną popularnością. Wśród dekoracji architektonicznej jego autorstwa należy wymienić: Giełdę w Brukseli, a w Paryżu współpracę przy dekoracji Nowego Luwru, Opery (w tym elektryczną lampę-torcher na głównej klatce schodowe inspirowaną manierystyczną rze¼bą francuską), Banku Francuskiego, czy m.in. kominek w willi słynnej paryskiej kurtyzany Paivy na Polach Elizejskich. Sprzedał prawo do reprodukcji swoich prac wielu przedsiębiorcom, który produkowali jego dzieła m.in. w terakocie, metalu, ceramice i marmurze, jednak w większości ich wyrobom brakowało starannego wykończenia i dopracowania detali. Z równym zaangażowaniem i starannością projektował zarówno wyroby luksusowe, jaki i te przeznaczone do produkcji masowej z tańszych materiałów. W jego pracowni pracowali m.in. Auguste Rodin i Jules Dalou - słynni rze¼biarze kolejnego pokolenia. W roku 1876 mianowano go dyrektorem artystycznym manufaktury porcelany w Sevres, dla której stworzył nowe modele.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
CARRIER BELLEUZE Albert-Ernest de

Francuski rzeźbiarz i projektant. Jeden z najbardziej płodnych i wszechstronnych rzeźbiarzy XIX w. i wybitnych przedstawicieli sztuki francuskiej II Cesarstwa. Rzeźbił popiersia portretowe, pomniki, dekoracyjną rzeźbę małoformatową oraz inne rzeźbiarskie obiekty dekoracyjne. Do około roku 1868 sygnował swoje dzieła: A. Carrier. Początkowo uczył się w warsztacie złotniczym. W roku 1840, dzięki pomocy finansowej Davida d'Angers, rozpoczął studia w paryskiej Ecole des Beaux-Arts, jednak kłopoty finansowe zmusiły go do przeniesienia się do Petite Ecole i studiowania sztuk dekoracyjnych. Tworzył wtedy nieduże modele dla producentów porcelany i brązu. W latach 50-tych XIX wieku pracował w Anglii jako projektant w manufakturze ceramiki w Minton (powodem jego emigracji mogły być wydarzenia Wiosny Ludów) oraz dla innych wytwórni ceramiki i odlewni, m.in. Wedgwooda.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl