Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BOGACKA Agata |

Agata BOGACKA (ur. 1976, Warszawa)

"Lips" 3, 2018 r.

akryl/płótno, 120 x 145 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'AGATA BOGACKA 2018 | "LIPS" 3'
na odwrociu wskazówka montażowa

"Feminizm jest byciem sobą, a nie wpisywaniem się w męskie oczekiwania. Uważam na przykład, że chodzenie w obcasach upośledza kobiety. Byłabym najszczęśliwsza, gdyby nie trzeba było używać słowa 'feminizm' w ogóle, ponieważ wszystko, co by się wiązało z życiem kobiet, byłoby naturalne i równouprawnione. Ale tak nie jest. Dopóki istnieje dyskryminacja, seksizm, musi istnieć feminizm".
Agata Bogacka

Dzieła Agaty Bogackiej cechuje charakter autobiograficzny. Artystka opowiada historie o życiu dziewczyny z wielkiego miasta. Mówi w nich o niełatwych i skomplikowanych relacjach, zarówno uczuciowych, jak i erotycznych, które często mają powierzchowny charakter. Przez twórczość malarki przewija się motyw pragnienia zbudowania bliskich oraz udanych związków. Autorka ilustruje życie swoje oraz swoich rówieśników, pokolenia, które weszło w dorosłość po roku 2000. Swój charakterystyczny styl, wyznaczany przez wyraźny kontur, płaską plamę barwną oraz przygaszone kolory, zaczęła kształtować po 2001, kiedy uzyskała dyplom. W tym czasie powstało wiele portretów i autoportretów. W kolejnych latach artystka stopniowo zaczęła odchodzić w swoich obrazach od dosłowności. Coraz częściej pojawiały się w nich sytuacje enigmatyczne, niejasne. Malarka podejmuje tematy cielesności oraz seksualności, a także relacji pomiędzy mężczyzną a kobietą.
Zaprezentowana praca jest prezentacyjna dla najnowszej twórczości Bogackiej. Jak komentuje sama artystka, od pewnego czasu głównym tematem jej artystycznych zainteresowań jest gradientowo kładziony kolor, a także zgeometryzowane formy przedstawione w uproszczony sposób.
Artystka często jest pytana o wątki autobiograficzne i zmianę w stylu, która nastąpiła w 2007. Jako przełomowy moment w swojej twórczości podaje udział w wystawie w galerii Potockiej w Krakowie pt. "Druga połowa serca", którą organizowała Joanna Zielińska. W rozmowie z Martą Czyż opowiada o zmianach zachodzących w jej malarstwie oraz życiu:
"Z tymi figuratywnymi obrazami łączyła się cała kreacja, bo ja wyglądałam w specyficzny sposób, ubierałam się bardzo kolorowo, miałam farbowane na biało włosy i nie sposób mnie było nie zauważyć na mieście. Bez przerwy imprezowałam. Od tej wystawy w 2007 zaczął się przewrót. Okazało się, że moje życie i moje malarstwo to naczynia połączone. Zaczęłam zmieniać obrazy i automatycznie wszystko inne się zmieniało w moim życiu. Przestałam pić, palić, imprezować. Przestałam się tak ubierać, farbować włosy, nosić obcasy. To była ewolucja - moje kolejne życiowe osiągnięcia, kolejne stopnie rozwoju. Wycofywanie się z tego krzykliwego stylu wiązało się z pozbywaniem się kompleksów, z odnajdywaniem siebie. Nie musiałam się już niczym podbudowywać. Dochodziłam do prawdy o byciu kobietą" (Agata Bogacka w rozmowie z Martą Czyż, Malarstwo z perspektywy centymetra kwadratowego, 2.02.2017, http://www.dwutygodnik.com/artykul/6995-malarstwo-z-perspektywy-centymentra-kwadratowego.html).


W latach 1996 - 2001 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (na dyplomie aneks z malarstwa). Swoje prace pokazywała na wielu wystawach indywidualnych m.in. „Ja krwawię” w CSW w Warszawie w 2003 r., „Najkrótsza droga do domu” w galerii „Raster” w Warszawie w 2004 r., "Did you love me? w Galerie Meyer Kainer w Wiedniu w 2005 r., "Pamiętniki" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie w 2011 r. Uczestniczyła też w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą m.in. „Rzeczywiście, młodzi są realistami” w CSW w Warszawie w 2002 r., "Malarstwo polskie XXI w." w Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie w 2006, "Double fond" w The Fair Gallery na Frieze Art Fair w Londynie w 2007 r. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz państwowych, takich jak CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Sztuki Polskiej ING, Bank Austria Creditanstalt. Artystka związana z berlińską galerią „Aando Fine Art”.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BOGACKA Agata

Porusza się głównie w obszarze grafiki i malarstwa. Fotografia, która początkowo stanowiła tylko pomoc, okazała się z czasem integralną częścią jej twórczości. Jej działania określane są jako pełna determinacji próba złożenia własnego, silnie spersonalizowanego świata na podstawie charakterystycznego języka formalnego. Sama dla siebie, wraz z relacjami z innymi ludźmi i swoim kobiecym światem, stanowi temat prac. Ukończyła studia w zakresie grafiki na ASP w Warszawie. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wybrane wystawy indywidualne: Ja krwawię, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (2003); Komm mit mir, Polnisches Institut, Berlin (2003); Najkrótsza droga do domu, Galeria Raster, Warszawa (2004); Did you love me?, Galerie Meyer Kainer, Wiedeń (2005); Serce, Galeria Raster, Warszawa (2006); Second Half of Heart, Potocka Gallery, Kraków. Prace w wielu kolekcjach prywatnych oraz państwowych, takich jak: CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Sztuki Polskiej ING, Bank Austria Creditanstalt.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje cen wywoławczych we wszystkich katalogach aukcyjnych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl