olej/płótno, 106 x 91 cm sygnowany l.d.: 'Adolf Dressler (... trudnoczytelnie) 79'
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Niemcy
Na tle innych krajobrazów powstałych w dojrzałym okresie twórczości artysty, "Pejzaż nad Odrą" odróżnia się mistrzowskim akademickim wykończeniem i łagodnym nastrojem zachodzącego słońca. W młodości Dressler pozostawał pod wpływem niemieckich romantyków: tematami jego prac była często dzika natura, skaliste zbocza gór i malowniczo wijące się strumyki. W latach dojrzałych artysta przestał ukazywać te "efekciarskie" motywy i skupił na wyciszonym, lokalnym pejzażu. Dwoistość jego sztuki jest o tyle ciekawa, że nie wynika z niej zupełne porzucenie dzikiej natury na rzecz sentymentalnej malowniczości - w czasie w którym artysta pracował nad "pejzażem nad Odrą" malował już monumentalną panoramą Karkonoszy (7 x 20 m), odsłoniętą w specjalnie na ten cel zbudowanej sztucznej grocie w 1881 roku. Koniec lat 70, a więc czas w którym powstał prezentowany obraz, jest w twórczości Dresslera, jednym z najciekawszych okresów. Prawie pięćdziesięcioletni artysta został już wtedy okrzyknięty przez wrocławską prasę najwybitniejszym śląskim malarzem. Cieszył się renomą nie tylko wśród swoich uczniów i wrocławskiego mieszczaństwa, ale również ważnych mecenasów : pejzaże zamawiali u niego m.in. Hans Ulrich Schaffgotsch (właściciel monumentalnego, neogotyckiego pałacu w Kopicach; obecnie w ruinie), czy sam cesarz Wilhelm. Dressler początkowo kształcił się pod okiem śląskich malarzy: Johanna Königa i Ernsta rescha. Już w latach studenckich wykazywał duże zainteresowanie pejzażem. To krajobrazy zresztą przyniosły mu rozgłos, kiedy jako debiutant wystawił swoje prace na wrocławskiej wystawie Śląskiego Towarzystwa Artystycznego w 1855 roku. Edukacji Dresslera dopełnił pobyt we Frankfurcie nad Menem i w Kronbergu, w górach Taunus, gdzie działała ważna niemiecka kolonia artystyczna. Na stałe Dressler związał się jednak z Wrocławiem. Oeuvre artysty zdominował śląski i karkonoski pejzaż. Część obrazów Dressler wykonywał w plenerze, część wykańczał w atelier. Jego sztuka sytuuje się na pograniczu niemieckiego romantyzmu, tradycji szkoły drezdeńskiej i malarstwa barbizończyków (Corota, Dubigny’ego, Hueta), bardzo cenionych przez członków kronberskiej kolonii artystycznej. Studiował we Wrocławiu u Christopha Königa i Ernsta Rescha, później u Jacoba Beckera (w okresie 1855-64) we Frankfurcie nad Menem. Od 1862 roku działał we Wrocławiu, gdzie w 1880 roku założył prywatną pracownię malarstwa pejzażowego. Przez współczesnych uważany był za jednego z najwybitniejszych malarzy pejżażystów drugiej połowy XIX wieku. Malował przede wszystkim widoki i krajobrazy z okolic Dolnego Śląska, utrzymane w nastrojowym klimacie i oddane z realistyczną dokładnością.
Podatki i opłaty: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl