1937 r. Olej na płótnie 55 x 65 cm Sygnowany l.d. - "A. S-B 1937"
Wystawiany: - Kolekcja Pakoska, Muzeum Okręgowe w Toruniu, VIII.-X. 2000 r. - Kolekcja Pakoska, Muzeum w Grudziądzu, I.-III. 2001 r. - Kolekcja Pakoska, Muzeum Szlachty Mazowieckiej, II.-IX. 2001 r. - Kolekcja Pakoska - wokół krakowskiej "Sztuki", Muzeum Narodowe w Gdańsku, IX. 2001-I. 2002 r. Literatura: - Kolekcja Pakoska - wokół krakowskiej "Sztuki", kat. wystawy, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Toruń 2000, s.149 (reprodukcja). Architekt. W latach 1902-1909 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1912 r. był docentem na krakowskiej ASP, pełnił funkcję profesora Politechniki Lwowskiej (1913-1916), a od 1920 r. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1945 r. był pedagogiem Wydziału Architektury przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 1916 r. pełnił funkcję kierownika odbudowy Zamku na Wawelu.
Pozostaje jednym z najważniejszych polskich architektów pierwszej połowy XX wieku, piastującym najbardziej prestiżowe stanowiska, zamówienia i realizacje II Rzeczpospolitej. Nadany mu przez współczesnych złośliwy przydomek Adolf „Wszystko” Bohusz wiele mówi o wszechstronności, umiejętności godzenia kilku ról i prominentnej pozycji tego wybitnego projektanta. Związany był z Krakowem, gdzie od 1916 roku kierował odbudową zamku na Wawelu (historyczne symulakrum wnętrz wawelskich do dziś tworzy sugestywną iluzję, że mamy do czynienia z autentycznym wystrojem królewskiej rezydencji) i gdzie pozostawił budynki-ikony: neoklasyczny Gmach Pocztowej Kasy Oszczędności, modernistyczny i wciąż (!) kontrowersyjny Gmach Towarzystwa Ubezpieczeniowego Feniks przy Rynku Głównym czy przywołujący na myśl estetykę Bauhausu Dom Plastyków. Jego projekty i realizacje dotyczą jednak całego obszaru ówczesnej Rzeczpospolitej (jako kierownik odbudowy Zamku Królewskiego i Łazienek działał też w Warszawie). Szyszko-Bohusz to architekt spektaklu - projektował m.in. oprawy oficjalnych państwowych uroczystości, a także mauzolea i monumentalne zespoły, w których zręcznie reżyserował przestrzeń reprezentacji (jak w przypadku wizji wawelskiego Panteonu).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl