Tusz lawowany, papier; 40,5 x 28,5 cm w świetle Sygnowany p.d.: monogram wiązany AS 53
Klęcząca kobieta, o krótkich zmierzwionych włosach, opiera się na dłoniach wspartych na podłodze. Ledwie zarysowana bryła postaci jednocześnie bardzo dokładnie określa jej fizjonomię, nadając zmysłowego wyrazu.
SMOLANA Adam
Artysta rzeźbiarz, ur. 1921 we Lwowie, zm. 1987 w Sopocie. Studia w Instytucie Sztuk PIęknych we Lwowie u prof. Mariana Wnuka i prof. Józefa Starzyńskiego, dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracownik naukowo-dydaktyczny od 1946 w tzw. Sopockiej Szkole Sztuk Plastycznych, później Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Kierownik Pracowni Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego, dziekan Wydziału Rzeźby, od 1971 profesor nadzwyczajny i prorektor PWSSP. W latach 1964-65 stypendium zagraniczne, prof. rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Damaszku. Członek AIAP(Association International des Arts Plastiques), współzałożyciel Związku Artystów Rzeźbiarzy (ZAR) oraz Towarzystwa Przyjaciół Sopotu („Dworek Sierakowskich”). Tworzył głównie w drewnie, choć kamień i metal nie był środowiskiem całkowicie mu obcym. Adam Smolana był artystą ze wszech miar zainspirowanym sztuką i kulturą antyku: „Piękna Helena”(1964), „Ikar”, „Aegina”(1962). W dominującej części dzieła jego posiadają wiele elementów symbolizmu: „Westalka”, „Sebastian z Birkenau”. Znacznie rzadziej powstawały rzeźby o zdecydowanie naturalistycznym charakterze, jak „Pięknotyła”(1969) „Izabell” 1980. Lata 60-80, to okres w którym równolegle powstawały doskonałe rysunki przy wykorzystaniu rzadkiej techniki „tuszu lawowanego” i zróżnicowanej tematyce: erotyka, pejzaże górskie (Tatry) oraz Bliski Wschód (gł. Syria). Był projektantem, wykonawcą pomników oraz rzeźb plenerowych: Od 1946r. kierował pracami rekonstrukcji rzeźb i płaskorzeźb podczas odbudowy miasta Gdańska, np.: „Złota Brama” oraz przedproża kamienic przy ul. Mariackiej. Wykonał także: „Pomnik Obrońców Chojnic”(1959); „Ryby” - słynny pomnik na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni(1968); „Panny Nałęczowskie” w uzdrowisku Nałęczów; „Pomnik poległych Sopocian 1939-45” (1983). Znaczące wystawy indywidualne: BWA w Sopocie 1962r., Warszawa, Zachęta 1965, Zakopane 1966, BWA Poznań 1968, BWA Sopot 1981, plany: Muzeum Narodowe w Gdańsku w 2007. Brał udział w licznych wystawach międzynarodowych: Syria, Egipt, Kuwejt, Indie, RFN, Hiszpania, Włochy, Norwegia. Był komisarzem polskiej wystawy w Paryżu „ Le Mur Vivant” w 1974r.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl