SETKOWICZ Adam | SANNA

Adam SETKOWICZ (1876 Kraków - 1945 Kraków)

SANNA

Akwarela, gwasz, tektura; 23 x 33,7 cm w świetle
Sygnowany l. d.: A. Setkowicz
Obraz po oczyszczeniu

Obraz przedstawia trzy zaprzęgi sań, które stanęły przy zabudowaniach chałup wiejskich. Pozostawiony naturalny kolor podłoża papieru akwarelowego, tworzący naturalną powierzchnię śniegu, wzbogacony został mocnymi akcentami białego gwaszu i akwareli. W raczej stonowanej barwnie kompozycji, w partii centralnej silnie kontrastuje kolor ochry sierści końskiej i czerwieni kaftana jednej z postaci.

SETKOWICZ Adam
Mimo znacznej popularności i stałej obecności na rynku sztuki, jest mało znanym artystą. O jego życiu niewiele wiadomo poza tym, że w latach 1897 - 1898 kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Teodora Axentowicza. Malował sceny rodzajowe - często zaprzęgi, sanie, konie i śniegi nawiązując w tych obrazach do dzieł Fałata, Wierusza-Kowalskiego czy Brandta.