Olej, tektura; 20 x 31 cm Sygnowany l. d.: A. Setkowicz
Adam Setkowicz malował sceny rodzajowe - często zaprzęgi, sanie, konie i śniegi nawiązując w tych obrazach do Fałata, Wierusza-Kowalskiego czy Brandta. Miękko i puszyście przedstawił artysta śnieg zalegający na dachach chałup. Jednocześnie zaznaczenie ugrami partii wierzbowych witek, krzewów w dalszym planie oraz wiklinowego płotu potęguje wrażenie kameralności obejścia. W centrum kompozycji umieścił artysta intensywny barwą czerwieni punkt, jakim jest zmierzająca do chałupy kobieta, która przyciąga wzrok widza, nie odrywając go jednocześnie od nastrojowego rozległego pejzażu.
SETKOWICZ Adam
Mimo znacznej popularności i stałej obecności na rynku sztuki, jest mało znanym artystą. O jego życiu niewiele wiadomo poza tym, że w latach 1897 - 1898 kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Teodora Axentowicza. Malował sceny rodzajowe - często zaprzęgi, sanie, konie i śniegi nawiązując w tych obrazach do dzieł Fałata, Wierusza-Kowalskiego czy Brandta.