olej/płótno, 65 x 90 cm sygn. p. g.: `Marczyński` na blejtramie naklejka z opisem: `ADAM MARCZYŃSKI / KRAKÓW UL. SAREGO 26. / JASNY DZIEŃ - GIORNO SERENO / OLEJ 1957 OLIO` oraz włoska naklejka przewozowa Obraz prezentowany podczas wystawy "5 pittori Polacchi déggi", Mediolan, Neapol, Rzym, Turyn, Wenecja, 1957 r.
Studia malarskie ukończył na krakowskiej ASP w 1939 r. Studiował pod kierunkiem W. Jarockiego oraz I. Pieńkowskiego. Jego prace pojawiały się na wystawach od 1933 r. W 1936 r. po raz pierwszy wystąpił indywidualnie. Związał się z założoną w 1931 r. Grupą Krakowską, którą wraz z M. Jaremą i J. Sternem reaktywował w 1957 r. W latach 1949 - 79 pracował jako pedagog w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pełnił funkcję m.in. asystenta E. Eibischa. Zajmował się malarstwem, grafiką oraz rysunkiem. W swej twórczości początkowo nawiązywał do estetyki kubizmu oraz typowo polskiej odmiany postimpresjonizmu, malując głównie martwe natury, pejzaże, portrety. Od połowy lat `50-tych w jego obrazach pojawia się nawiązanie do surrealizmu, co wynikało zapewne z tendencji panującej w środowisku krakowskim. W drugiej połowie lat `50-tych coraz silniej podkreślał konstrukcję w dziele sztuki, co często stawało się abstrakcyjnym układem plam, znaków. Liryczność ukazywał przede wszystkim poprzez kolor, zestawiając go w delikatnych harmoniach. Od 1960
r. rozpoczyna nowy okres konstruowania obrazu - przedmiotu, tworząc głównie kolaże. Marczyński reprezentował Polskę na międzynarodowych festiwalach sztuki. W 1956 r. brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji, kilka lat pó¼niej w Biennale w Sao Paulo oraz Documentach w Kassel.
Urodził się w 1908r., zmarł nagle w 1985r. Ukończył studia malarskie na krakowskiej ASP w 1936 r., a następnie w 1945 podjął pracę pedagogiczną, którą kontynuował do 1979 w krakowskiej ASP.
Przed wojną należał do Grupy Krakowskiej i brał udział w jej reaktywowaniu w 1957 r. Był przedstawicielem krakowskiej awangardy, znanym jest jako malarz, grafik i rysownik.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Dodatkowo Artinfo.pl relacjonuje przebieg aukcji w Internecie - na żywo. Pozwala to śledzić realizację zgłoszonych zleceń. Dzięki zleceniom telefonicznym i relacji w Internecie nie jest konieczna obecność na sali!
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl