Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NEUMANN Abraham | Skaliste wybrzeże morskie, 1926 - 27

Abraham NEUMANN (1873 Sierpc (Mazowsze) - 1942 Kraków)

Skaliste wybrzeże morskie, 1926 - 27

olej, płótno dublowane,
71 x 100,5
sygn. l. d.: A. Nauman.; na odwrociu naklejka z orzeczeniem Leszka Ludwikowskiego z 1978 r.

Malarz i grafik, należał do najbardziej utalentowanych pejzażystów żydowskiego pochodzenia ukształtowanych w kręgu Jana Stanisławskiego. W 1892 poznał w Warszwie Samuela Hirszenberga, który skłonił go do podjęcia studiów artystycznych w krakowskiej ASP. W l. 1897-1902 Neuman uczęszczał w Krakowie do pracowni J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego, wraz z mistrzem "małych form pejzażowych" wyjeżdżał na plenery do Zakopanego. W 1900 doskonalił swe umiejętności malarskie w paryskiej Académie Julian. Po studiach osiadł w Krakowie, lecz malarskich motywów nadal poszukiwał w Tatrach, a także w Tyńcu. W okresie 1908-1913 mieszkał w Zakopanem; w 1936 przebywał w Nowym Targu. Lata I wojny światowej spędził w Wiedniu; ok. 1918 wyjechał na trzy lata do Stanów Zjednoczonych. Odbył szereg podróży do Francji, zwiedzał Berlin i Monachium. W okresie 1925-27 nauczał w założonej w Jerozolimie w 1906 przez B. Schatza Szkole Sztuk Pięknych. W 1941 został uwięziony w krakowskim getcie, gdzie zginął zastrzelony przez hitlerowców. Repertuar tematyczny Neumana zdominowały motywy pejzażowe; prócz Stanisławskiego uznawał za swego mistrza J.M. Whistlera. Z początkowego okresu twórczości artysty pochodzi wiele widoków Krakowa, Warszawy i Kazimierza Dolnego. Neuman utrwalał na swych płótnach krajobrazy polskich gór i rozsłonecznione wybrzeża Bretanii. Oferowany obraz należy prawdopodobnie do serii pejzaży namalowanych w Palestynie. W tym okresie w twórczości artysty wpływy malarstwa Jana Stanisławskiego zastąpione zostały dekoratywnym traktowaneim pejzażu, syntetyzowaniem jego planów i obwodzeniem ich miękkim konturem. Pozostała jednak modernistyczna skłonność do oddawania wyrazistego nastroju pejzażu za pomocą efektów luministycznych.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NEUMANN Abraham
W 1891r. przybył do Warszawy. Zarabiał na życie malując portrety i równocześnie uczył się w Szkole Rysunkowej u W. Gersona. W latach 1897-1902 studiował w krakowskiej ASP u J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. W 1900r. był w Paryżu i przez parę miesięcy uczęszczał do Academie Julian, zwiedził też Belgię, Holandię, Anglię i Niemcy. Jego edukację artystyczną uzupełniły wizyty w muzeach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Lata 1904 i 1925-1927 spędził w Palestynie, gdzie uczył w Szkole Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego. Podczas II wojny światowej Był więziony w krakowskim getcie. Został rozstrzelany w 1942r. Malował głównie pejzaże, ale od 1911r. zainteresowały go motywy architektoniczne, wnętrza i martwe natury.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl