olej na płótnie, 70,5 x 100,5 cm, sygnowany u dołu po lewej "A. Neuman", na odwrocie kartka z orzeczeniem Leszka Ludwikowskiego (Kraków, 1978)
Malarz i grafik. Studiował w ASP w Krakowie (u J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego, J. Stanisławskiego). Malował pejzaże, architekturę, wnętrza, martwe natury, portrety i sceny rodzajowe. "Neuman zdobył uznanie przede wszystkim jako pejzażysta; był jednym ze zdolniejszych uczniów Jana Stanisławskiego, któremu zawdzięczał- jak sam twierdził - nie tylko znajomość warsztatu, ale i swój emocjonalny stosunek do przyrody polskiej. Za swego mistrza N. uważał też Jamesa A. Whistlera, którego płótna podziwiał w zbiorach muzealnych." (U. Makowska, Słownik artystów polskich, t. VI, s. 41) Jego prace znajdują się w wielu muzeach polskich (m.in. Muz. Narodowych w Krakowie i Warszawie) oraz muzeach zagranicznych. "Temat, technika i faktura malarska, gama kolorystyczna, sygnatura - potwierdzają autorstwo pracy i pozwalają datować jej wykonanie na lata 1926-27." (z orzeczenia L. Ludwikowskiego)
NEUMANN Abraham
W 1891r. przybył do Warszawy. Zarabiał na życie malując portrety i równocześnie uczył się w Szkole Rysunkowej u W. Gersona. W latach 1897-1902 studiował w krakowskiej ASP u J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. W 1900r. był w Paryżu i przez parę miesięcy uczęszczał do Academie Julian, zwiedził też Belgię, Holandię, Anglię i Niemcy. Jego edukację artystyczną uzupełniły wizyty w muzeach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Lata 1904 i 1925-1927 spędził w Palestynie, gdzie uczył w Szkole Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego. Podczas II wojny światowej Był więziony w krakowskim getcie. Został rozstrzelany w 1942r. Malował głównie pejzaże, ale od 1911r. zainteresowały go motywy architektoniczne, wnętrza i martwe natury.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl