olej , płótno 129 x 145 cm; sygnowany u dołu z lewej : A . Neumann
Widok lasu świerkowego w słoneczny dzień, z błękitnymi cieniami drzew na śniegu. Między drzewami wije się strumień z płynącą zielonkawą wodą. W prześwicie między drzewami, w głębi, jaśniejące w słońcu domy. Abraham Neuman, uczeń Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego, w omawianym obrazie reprezentuje wszystkie najlepsze cechy Krakowskiej szkoły pejzażowej" - wrażliwość na naturę, na lokalne barwy i atmosferę miejsca. Umiejętność zanotowania na płótnie charakteru krajobrazu sprawia, że widz z Polski nie ma wątpliwości, iż jest to las i strumień z okolic u podnóża Tatr, które artysta znał z autopsji, gdyż mieszkał przez wiele lat w Zakopanem i w Nowym Targu. Na osobę Neumana, którego sztuka, syntetyzująca i barwę i kształty, wpisała się na trwałe w nurt modernistyczny malarstwa dwudziestolecia międzywojennego trzeba patrzeć z perspektywy, co pozwoli nam dostrzec niezaprzeczalne jej walory i wspólnotę pokoleniową z twórczością Stanisława Kamockiego, Stefana Filipkiewicza, Józefa Czajkowskiego i innych .
NEUMANN Abraham
W 1891r. przybył do Warszawy. Zarabiał na życie malując portrety i równocześnie uczył się w Szkole Rysunkowej u W. Gersona. W latach 1897-1902 studiował w krakowskiej ASP u J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. W 1900r. był w Paryżu i przez parę miesięcy uczęszczał do Academie Julian, zwiedził też Belgię, Holandię, Anglię i Niemcy. Jego edukację artystyczną uzupełniły wizyty w muzeach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Lata 1904 i 1925-1927 spędził w Palestynie, gdzie uczył w Szkole Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego. Podczas II wojny światowej Był więziony w krakowskim getcie. Został rozstrzelany w 1942r. Malował głównie pejzaże, ale od 1911r. zainteresowały go motywy architektoniczne, wnętrza i martwe natury.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl