Urodził się 19 maja 1933r. w Gdynii. W młodości mieszkał w Gorlicach, gdzie uczęszczał do Gimnazjum im. Marcina Kromera i w 1951r. zdał maturę. Wcześniej – w latach okupacji ukrywał się u gospodarza w Szymbarku k. Gorlic, gdyż był wraz z rodziną ścigany przez gestapo.
Absolwent Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku na kierunku geografia. Pływał jako nawigator na ORP „Błyskawica” i ORP „Gryf”. Obronił doktorat z astronawigacji, którą następnie przez 10 lat wykładał w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej, a następne 10 lat – w Wyższej Szkole Morskiej. W 1981r. zmienił zawód i poświęcił się pracy twórczej w dziedzinie malarstwa.
Autor około 40 indywidualnych wystaw artystycznych w Polsce, Norwegii, Niemczech, Jugosławii. Jego prace znajdują się w galeriach i u prywatnych kolekcjonerów w większości państw Europy, USA oraz w Południowej Afryce.
Specjalnością Szczepanka są pejzaże malowane w technice akwareli. Zamki pojawiły się na nich w drugiej połowie lat 90. Zaczęło się od warowni, które występowały na kartach "Krzyżaków" i "Trylogii" Sienkiewicza. Potem w głowie artysty zrodził się szaleńczy, zdawać by się mogło, pomysł, by namalować wszystkie polskie twierdze obronne.
Autor czterech albumów „Zamki Pomorza, Warmii i Mazur”, „Zamki Śląska”, „Zamki Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza” oraz „Zamki na Kresach” zawierających 900 obrazów przedstawiających 180 zamków. Te publikacje to pierwsze tego typu przedsięwzięcie od 125 lat, gdy Napoleon Orda zakończył swój „Album widoków historycznych Polski poświęcony Rodakom”. Podobnie jak w przypadku Ordy, który w latach rozbiorów utrwalał ślady świetnej przeszłości Rzeczpospolitej ku pokrzepieniu serc, tak i Zbigniew Szczepanek twierdzi, że kieruje nim motywacja patriotyczna. – U wielu cudzoziemców nadal pokutuje obraz Polski jako kraju chat krytych słomianą strzechą, konika w polu i przydrożnych kapliczek, co mnie strasznie drażni – tłumaczy – Mamy przecież wspaniałe budowle. Głównie obronne, bo tak układała się nasza historia...
Zbigniew Szczepanek (nota biograficzna opracowana w oparciu o wybrane fragmenty z eseju Zbigniewa Święcha o autorze)
W 125 lat po wydaniu przez Napoleona Ordę “Albumów Widoków Historycznych Polski”, nakładem pelplińskiego wydawnictwa “Bernardinum” ukazał się album zatytułowany “Zamki na Kresach”, będący czwartym i ostatnim albumem z serii poświęconej zamkom znajdującym się w granicach dzisiejszej Polski oraz dawnych Kresów. Autorem owej serii jest gdyński malarz Zbigniew Szczepanek który, jako trzeci po Zygmuncie Voglu i Napoleonie Ordzie stworzył swoistą malarsko-rysunkową encyklopedię tych fascynujących budowli.
Kim jest autor tej całej pracy i jak jego dokonania wypadają w porównaniu z osiągnięciami jego wielkich poprzedników, Zygmunta Vogla i Napoleona Ordy.
W 1975 roku zaczyna malować i przez długi okres czasu ponosi same niepowodzenia, typowe dla tej najtrudniejszej z technik, akwareli. Rozwija jednak swe umiejętności malarskie i coraz częściej wystawia. Coraz więcej ludzi kupuje też jego prace. Na początku lat 80-tych podejmuje decyzję, która w bliskiej przyszłości całkowicie odmieni jego życie: postanawia, że jeśli regularne dochody ze sprzedaży obrazów zrównają się z pensją wykładowcy astronawigacji, odejdzie z dotychczasowej pracy i zajmie się już tylko malarstwem. I tak się stało. W jesieni 1983 roku kończy długoletnią karierę początkowo oficera marynarki wojennej oraz ostatnio wykładowcy astronawigacji w szkole morskiej i pozostaje już tylko w świecie sztuki.
W 2000 roku, w związku ze zbliżającym się stuleciem Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku maluje cykl obrazów pokazujących wszystkie najważniejsze warownie trylogii i “Krzyżaków”. Szczepanek, który w całym swym życiu interesował się zabytkową architekturą i często ją malował, w ciągu kilku miesięcy stworzył czternaście wielkich akwarel, będących do dziś ważnym elementem stałej oblęgorskiej ekspozycji. Mając za sobą to doświadczenie Szczepanek wpadł na pomysł, by stworzyć album wszystkich ważnych polskich zamków, kontynuując w ten sposób zarzuconą od przeszło stu lat ideę ostatniego historycznego dokumentalisty - Napoleona Ordy po czym przystępuje natychmiast do pracy.
Nie wie jeszcze, że ów zaplanowany album rozrośnie się potem do czterech egzemplarzy, a praca zajmie mu dziesięć lat. Rozpoczyna wędrówki po kraju, tworząc głównie dokumentację rysunkową i fotograficzną z której potem w gdyńskiej pracowni powstaną setki szkiców i obrazów. Ma szczęście, bowiem dzięki pomocy przyjaciół znajduje wydawcę, który wprowadza na krajowy rynek pierwszy album “Zamki Pomorza Warmii i Mazur”. Oprócz właściwych ilustracji pokazujących zamki tej części Polski w ich obecnym stanie w albumie są już po raz pierwszy malarskie rekonstrukcje wielu z nich z lat ich największej świetności. Album cieszy się wielkim powodzeniem a jego nakład zostaje szybko wyczerpany. Szczepanek pracuje więc nad drugim albumem poświęconym teraz zamkom Śląska. Album “Zamki Śląska” pomimo perturbacji zostaje wydrukowany. Wydawnictwo “Bernardinum” w Pelplinie wydaje kolejny trzeci album: ”Zamki Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza”. A w 2007 roku, po kolejnej podróży, podróży sentymentalnej i wzruszającej, bo śladami sienkiewiczowskich bohaterów, na dawne Kresy dziś w granicach Białorusi, Litwy i Ukrainy. ukazał się album zatytułowany “Zamki na Kresach”.
Ta ostatnia praca jest uwieńczeniem dziesięcioletniej pracy Zbigniewa Szczepanka i stanowi trzecie, po Zygmuncie Voglu i Napoleonie Ordzie dzieło poświęcone zabytkom polskiej architektury. Uważa się za człowieka szczęśliwego, gdyż w przeciwieństwie do Zygmunta Vogla i Napoleona Ordy, którym udało się opublikować tylko część swych prac, on wydał wszystko, co sobie zaplanował, gdyż swe plany wydawnicze szczęśliwie doprowadził do końca.
Powstał imponujący i unikalny zestaw albumów zawierających około 900 obrazów, praca przekraczająca skalą wszystko co przed nim zostało w tej tematyce zrobione. Ale autor nie ograniczył się tu tylko do akwarel i rysunków warowni w ich obecnym kształcie, podjął się bowiem zadania wykonania wiernych malarskich rekonstrukcji wielu zamków z czasu ich największej świetności, dziś często zrujnowanych, bądź nawet nie istniejących. Takiego zadania i w takiej skali nie zrealizował dotychczas jeszcze nikt. Owe rekonstrukcje nie są bynajmniej wytworem malarskiej fantazji ich twórcy, lecz zostały wykonane w oparciu o wnikliwe studia wszelkich dostępnych materiałów ikonograficznych , danych opisowych, zachowanych przekazów pisemnych i własnych obserwacji w terenie popartych pewną wiedzą o dawnej architekturze obronnej. Albumy zamków, które opracował uważa za najważniejszy dorobek swego życia.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl